Як обласна рада хоче повернути газові мережі у комунальну власність

Share Button
Фото Тарас Подвірний
У нас немає ринку газу, і, на жаль, його не буде найближчим часом.

Зокрема, через некомпетентність та злочинну бездіяльність державного регулятора (НКРЕКП) та провальну інформаційну політику Уряду.

Ринок природного газу запрацював ще у серпні 2020-го, однак до початку опалювального сезону мало хто звернув увагу на те, що держава припинила контролювати ціну газу та маржу його постачальників. Інформаційна кампанія зі сторони держави була такою «потужною», що навіть з початком зими далеко не всі споживачі знали, що відтепер можуть змінювати газового постачальника, а найважливіше не вміли це зробити.

Найгірше те, що прості громадяни практично нічого не знають про ринок газу через провалену інформаційну компанію. Наприклад, вартість газу може відрізнятися навіть в різних квартирах на одному поверсі. Все залежить від вибору постачальника. Однак, це лише процедурні моменти, найважливіше ж це сам тариф.

Уряд незаконно (всупереч Закону України «Про ринок природного газу») встановив фіксовану ціну до 6,99 грн за м³, хоча насправді ця ціна є 9,13 грн (адже до 6,99 грн необхідно додати 1,79 грн без ПДВ за розподіл газу. А з ПДВ це буде 2,14 грн за м³. Відповідно, вартість одного куба насправді 9,13 грн).

В держави може бути один єдино правильний шлях у цих умовах – розвиток конкуренції на ринку газу та оперативне припинення зловживань. Повноваження в цій сфері мають і Антимонопольний комітет, і НКРЕКП.

На місцевому рівні, ми як представники усіх територіальних громад Львівської області ініціювали процес повернення/передачі газорозподільчих систем у спільну власність громад області. Фактично, це елемент тиску на приватні газопостачальні організації, які перебувають у приватній власності, щодо передачі державної власності – газових мереж, які БЕЗОПЛАТНО передані у користування облгазам. Це дозволить нам додатково впливати та контролювати суб’єкти господарювання, що провадять свою господарську діяльність у сферах постачання та розподілу природного газу.

Також на днях скерував депутатське звернення в.о. міністра енергетики України Юрію Вітренку з проханням нарешті розробити та подати на затвердження Уряду «Порядок інвентаризації газових мереж». Адже держава не може зареєструвати власність на газові мережі, оскільки порядку інвентаризації в країні досі не існує.

Допоки держава не може забезпечити справжню демонополізацію (70% ринку належить афільованим структурам Дмитра Фірташа – «Регіональні газові компанії» та «ЙЕ Енергія») та створити конкурентний ринок природного газу, доти ми на місцях повинні брати ініціативу у свої руки та виправляти цю ситуацію!

Підписуйтеся на сторінку "Діло" у Фейсбук

Коментарі