Юрій Раделицький

Юрій Раделицький

Депутат Львівської обласної ради, партія «За майбутнє»

Як швидко та безболісно для економіки знизити ціни на продукти харчування

Share Button
Ілюстративне фото
За останніми статистичними підрахунками, сукупні витрати українців на продукти харчування становлять 46,6%, що є найвищим показником у Європі та ставить Україну на один рівень з Угандою, Анголою чи Нігерією (до порівняння, населення країн, які очолюють рейтинг - США, Сінгапур, Велика Британія, Ірландія, Канада тощо – витрачає на харчі до 10% в місяць).

Окрім цього, ціни на харчі в Україні постійно зростають. Так, лише за перші три місяці 2021 р. інфляція на споживчому ринку склала 4,1%. При цьому вартість продуктів харчування для українця у березні 2021 р., порівняно з аналогічним місяцем 2020 р., зросла на 10,4%.

Протягом останнього року ціни на харчі зі вітчизняного споживчого кошика (й так доволі бідного та аскетичного) – збільшилися: хліб здорожчав на 14,9 %, яйця – на 109,1%, олія – на 48,5%, цукор – на 64,7%, фрукти – на 14,5%. М’ясо, риба та макаронні вироби також зросли у ціні – на 6-8%.

Ціни на базові продукти харчування в Україні – на рівні європейських, ба навіть у деяких випадках перевищують їх (і це при тому, що рівень пенсій та зарплат наших співвітчизників залишається традиційно низьким). Наприклад, українська соняшникова олія, ціни на яку у березні цього року, порівняно з лютим, зросли найбільше – майже на 10%, в Іспанії може коштувати дешевше, ніж на вітчизняному ринку.

Причина цьому – ніяк не завищення цін вітчизняними виробниками, а ставка ПДВ, яка входить у ціну такої олії та здорожчує її для українського покупця на 20% (водночас, як в Іспанії ця ставка становить лише 4%). Директивою Ради 2006/112/ЄС від 28 листопада 2006 року передбачено, що країни ЄС можуть застосовувати на продукти харчування знижені ставки ПДВ, тобто впровадження таких ставок є звичною європейською практикою.

Так, у Польщі вони складають 5% та 8%, у Іспанії – 4 та 10%, у Хорватії – 5% та 13%, в Угорщині – 5% та 18%. В Україні знижених ставок на базові харчові продукти для населення не передбачено (ставка 7% застосовується щодо лікарських засобів, а 14% – сільськогосподарської продукції, проте лише сировинної, на кінцеву продукцію ставка залишається незмінною – 20%).

Саме тому в тій же Польщі багато продуктів харчування українці можуть купити дешевше, ніж в себе вдома. З описаної ситуації стає зрозуміло, що Україні потрібні комплексні підходи для зниження інфляції та цін за допомогою ефективних інструментів, випробуваних провідними країнами Європи.

З цією метою колегами з партії «ЗА МАЙБУТНЄ» зареєстровано у Верховній Раді України законопроєкт № 1164-IХ. Він передбачає зниження ставки ПДВ на соціально значущі товари та послуги до 7%, а, відтак, дозволить зупинити зростання цін на ці товари і послуги для українців, щобільше – знизити їх на 10%!

Підписуйтеся на сторінку "Діло" у Фейсбук

Коментарі