Радко Мокрик

Радко Мокрик

історик, культуролог

Як в Україні маніпулюють соцопитуваннями

Радко Мокрик | 28 липня 2021 Думка
Share Button
Багато людей вчора з обуренням і цілком слушно писало про сумні результати соцопитування про «один народ». Сьогодні Оксана Забужко написала про ще одне опитування, яке, виявляється, вже гуляє в колах українських митців та «митців». І про його маніпулятивність. Вставлю і я свої п’ять копійок.

Свого часу, коли я навчався в Оксфордському універі, в нас там був предмет Quantitative methods. Грубо кажучи, методологія досліджень кількісних показників. Якщо зовсім спрощено – як працювати із соціологічними даними.

Цілий триместр. І для більшості моїх однокурсників – чистих гуманітаріїв  (як і для мене) – це було пекло. Графіки, цифри і оце от все. Але деякі речі були вкрай корисними і я на них звертаю увагу досі, коли бачу будь-яке соцопитування.

Зокрема, нам пояснювали, як маніпулюються і як навпаки, робляться «чисті» соціологічні опитування. Всі прийоми розкладали по поличках.

Так от головний принцип – як складене запитання. Це досить очевидно. Якщо ти хочеш справжніх, «чистих», результатів – питання повинно бути складене гранично зрозуміло і так, щоб не могло викликати жодних подвійних трактувань чи непорозумінь.

А тепер повертаємось до опитування «один народ», де буцімто 41 % підтримали цю тезу. Як конкретно звучало питання при опитуванні?

«Нещодавно президент Росії Путін заявив, що росіяни та українці один народ, який належить до одного історичного та духовного простору. Чи згодні ви з цим?»

Бачите?

Ось цей додаток «що належать до одного простору». На сто відсотків впевнений, що якби хотіли «чистих» результатів – питання б стояло згідно цього базового принципу – гранично чітко:

«Чи вважаєте ви, що українці і росіяни це один народ?».

Але ніт – питання «розмивають», тут цей ключовий принцип порушено, при чому досить грубо, бо дозволяє змістити акценти аж на три моменти – «один народ», «духовний простір», «історичний простір». Кожен може при відповіді поставити для себе власний акцент. А це, власне, й деформує результати.

Так, в нас без сумніву багацько людей, які б і так відповіли ствердно, не маю ілюзій. Але ось така «неакуратність» при складенні запитальника навіює думки про бажання отримати «потрібні» результати.

І повертаючись до Оксани Забужко. Вона наводить питання з нового опитування. Наприклад:

“26. Чи вважаєте ви, що закон про державну мову, котрим визначено низку вимог щодо обов’язкового використання української мови, в тому числі у мистецтві, порушує вашу свободу вираження та свободу творчості?”

  1. Так
  2. Ні (перехід до питання 28)
  3. Важко відповісти

Це – «підсовування» відповіді в чистому вигляді. Не «чи вважаєте ви правильним впровадження закону про мову» але «порушує свободу творчості». Звісно, що будь-який російськомовний митець поставить «так». Бо навіть якщо він підтримує українізацію – мовні обмеження якимось чином таки втручаються в його діяльність.

Таким чином скоро можна очікувати результати  на кшталт «n-кількість українських митців проти мовного закону». Так само як зараз «Ледь не половина українців вважає, що ми один народ».

Словом, це дійсно пахне маніпуляціями.

Як кажуть в київському метро: «Будьте уважні і обережні».

Джерело

Підписуйтеся на сторінку "Діло" у Фейсбук

Коментарі