Завдяки львівському активісту на Закарпатті скасували регіональні мови

08 травня 2021 Життя, Львів
Share Button
Фото із Фейсбуку
Прокуратура Закарпатської області чинила опір скасуванню регіональних мов, каже Святослав Літинський.

Мовний захисник зі Львова Святослав Літинський повідомив, що у Виноградово та Берегово скасували статус угорської як регіональної мови, передає “Еспресо.Захід“.

Активіст розповідає, що йому знадобилося два роки судів, щоб Закарпатська обласна прокуратура зробила кроки до скасування рішень місцевих органів влади у Берегово та Виноградово про регіональні мови як таких, що суперечать чинному мовному законодавству України (були ухвалені ще 2012 року, коли діяв так званий закон Ківалова-Колесніченка, що відтак був визнаний неконституційним). Загалом відбулося понад десять судових засідань.

Святослав Літинський каже, що рішення на його користь ухвалили кілька тижнів тому, але лише 6 травня йому надійшов лист з прокуратури.

“Процес був довгий. Два роки я їм писав, змушував через суди, щоб вони подали позов про скасування регіональних мов. А вони ніяк не реагували. Я пояснював, що це не відповідає закону. Після всього я звернувся до суду, який підтвердив, що їхнє рішення неправомірне. Процес навмисне затягували.

На мою думку, вони так поводяться, тому що прокуратура взагалі старається не виконувати покладені на неї функції будь-яким способом, оскільки немає індивідуальної відповідальності за порушення закону. Прокурор мені відмовив. Я оскаржив це в суді. Якщо хтось порушує закон, то має бути покарання. На жаль, у них діє кругова порука. Всі покривають одне одного й неможливо притягнути до відповідальності”, – говорить Святослав.

Зараз мовний захисник відстоює права української мови у Харкові. Говорить, що там схожа історія, як із Закарпаттям: є перемога в суді стосовно скасування регіональної мови й опір такому рішенню.

Довідка

Святослав Літинський – громадський діяч, доктор філософії з фізико-математичних наук, викладач, відомий захисник української мови. Від 2012 року він через судові позови відстоює українську мову, якщо є порушення чинного законодавства. Перший серед українців отримав внутрішній паспорт без російськомовної сторінки, виборов необхідність маркувати побутову та електронну техніку українською мовою іноземними компаніями.

Підписуйтеся на сторінку "Діло" у Фейсбук

Коментарі