Огидний злочин

28 липня 2020 РетроДіло
Share Button
Фото: Пам’ятник на могилі Ю.Березинського і В.Старика. Вікіпедія
Ось такий некрофільський злочин стався в Городку вночі 24 липня 1933р. Злочин так ніколи і не був розкритий. В цій справі поліція заарештувала цвинтарного сторожа, а прокуратура розпочала слідство. Степан Біляк (1890 – 1950) – адвокат у Городку, секретар Української Національної Ради (передпарламенту) ЗУНР, депутат польського сейму в 1930 – 1939 рр. від УНДО. Депутат мешкав біля пошти, на порозі його будинку впав поранений В.Старик, С.Біляк допоміг йому зайти всередину, де той невдовзі помер.

Фото: Степан Біляк. Вікіпедія

У понеділок 24 ц. м. вночі невідомі злочинці розкрили на цвинтарі в Городку Ягайлонськім могилу, в якій були поховані тіла Юрка Березинського і Володимира Старика, учасників нападу на пошту в Городку Яг. в листопаді 1932 р. При розритті могили злочинці викрали тіла померлих і вивезли їх в невідоме місце. Численні вінки, зложені на могилі в часі останніх Зелених Свят, розкинули довкруга могили, так само викинули хрест, що стояв на могилі.

З цією могилою були всякі перипетії від самого початку. Спершу місце поховання пок. Березинського і Старика було взагалі невідоме. Коли ж опісля відшукано її та п. Марія Білякова, дружина місцевого адвоката і посла, прикрасила її на просьбу родини бл. п. Березовського муравником і квітами, магістратські функціонарі хотіли прикраси знищити і доперва під загрозою карного донесення уступили.

Місцеве українське населення та з сусідніх сіл в часі Зелених Свят уладило панахиду при великій скількості людей – і це мабуть не подобалося тим злочинцям, які так огидно спрофанували тіла померших.

В тій справі інтервеніював у поліційних властей д-р Біляк, якому заявили, що злочинці невідомі, а поліція за ними пошукує.

Діло, 28 липня 1933

ЩЕ В СПРАВІ ОГИДНОГО ЗЛОЧИНУ В ГОРОДКУ ЯГАЙЛОНСЬКІМ

У справі збещещення могили пок. Березинського і Старика одержуємо дальші вістки. Цією справою зайнявся енергійно посол д-р Біляк, який вже в кілька годин по відкритті огидного злочину інтервеніював у начальника виділу безпеки Львівського воєводства п. Соханського. На його приказ почалися енергійні доходження поліції під кермою городоцького старости Фрончковського і ком. Маєвського, які довели до відшукання викрадених тіл. Злочинці сховали деревляну скриню з тілами обох покійників у гробівці на цвинтарі в Городку Яг., віддаленім 50 кроків від дотеперішнього гробу. Щоби добути її з гробівця, треба було розкопувати хід до нього і щойно при помочі 4 людей з трудом видобуто скриню з тілами. Виходить з того, що у викраденні скрині, викопуванні й закопуванні її мусіло брати принайменше 6-8 злочинців і зужити на це щонайменше 2 години часу. Цвинтар окружений з усіх боків публичними дорогами, з чого видко, що злочинці мусіли себе почувати зовсім безпечними.

Скриню з тілами відкрито в четвер в 4 год. рано після кількагодинного перешукування цілого цвинтаря. Сейчас зложено судово-лікарську комісію та до участи в ній запрошено відпоручників українського громадянства в особі пос. Ст. Біляка і директора Вас. Процишина. По витягненні скрині з гробівця отворено її та стверджено, що в ній находяться тіла обох покійників. Тіла вже є в цілковитому розкладі. Скриню перенесло з трудом 4 людей з поворотом до давнього гробу, який засипано, установлено на ньому викинений під час збещещення хрест та уложено на ньому вінки. Поліційні доходження ведуться далі, а українське громадянство з нетерпінням жде відшукання злочинців, про яких ходять преріжні чутки. Та чи найдуться?

Діло, 30 липня 1933

 

Підписуйтеся на сторінку "Діло" у Фейсбук

Коментарі