Радіостанція у Львові. Про що писало «Діло» 25 січня 1930 року

25 січня 2021 Львів, РетроДіло
Share Button
Будинок Львівського радіо на кн. Романа, 6. А першою резиденцією львівського радіо був центральний павільйон Східних Торгів у Стрийському парку. Вікіпедія
15 січня 1930 р. у Львові запрацювало власне радіо. З цієї оказії відбулася пресконференція пана Хамця, директора «Польського радіо», на яку запросили також кореспондента «Діла».

А через декілька років український політикум розпочне завзяту боротьбу за збільшення аудицій українською – про що ми вже писали.

Львів матиме свою радіостанцію. Поки що працює тут провізорочна, яка вже в найближчих днях пічне нормальну передатну службу. Ця стація є двократно сильніша від краківської. Вона виконуватиме свою службу тимчасово аж до викінчення великої відрядної стації на 16 кільоватів з власною струєю. Вона має бути викінчена при кінці липня, на площі Східних Торгів.

Історія будови цієї стації не є проста. Вона звязана з цілою низкою технічних проблєм, над якими працюють технічні заведення Марконія в Льондоні. Саме там замовлений весь апарат тимчасової й проектованої стації. Директор радія на Польщу, п. Хамєц, що приїхав до Львова для поладнання всієї організації такої стації, оповідав учора представникам львівської преси дуже цікаві подробиці про працю довкола цього культурного діла. «Польське Радіо» є в 60 проц. приватним концесійним підприємством, заснованим у 1925 р. Плян діяльности цього підприємства, вироблений тоді під контролею уряду, став дуже хутко неосяжним наслідком непередбаченого розвитку радія.

В Европі істнує міжнародня радіова організація, що розділює радія на ріжні державні потреби; на приватну радіофонію лишається небагато хвиль. Чимало хвиль взагалі не надається для великих стацій, бо більшість із них пропадає, йдучи високо над землею. Досі ще їх людський Геній не спутав, не прикував до землі. З хвиль доступних для стацій (від 300 – 550 м) було лише сто дві на всю Европу. Коли їх пропорціонально поділити на всю територію, Польща дістала всього 4 добрі хвилі, за які мусіла боротись минулого року на міжнародній радіоконференції в Празі.

Наслідком цього давня умова «Польського Радія» з урядом, згідно з якою вона має після придбання кожних нових 20 000 передплатників радія будувати нову стацію, стане фікційна. Не можна будувати стацій, не маючи визначених радіових «хвиль». Крім цього, в світі істнує тільки чотири фірми, що виробляють нові радіові апарати. Вони мають у своїх руках весь монополь: німецька «Телефункен», американська «Радіокорпорейшн», зєднана з «Уестерн Елєктрік», і англійська «Марконі». Перші дві з принціпіяльних мотивів відпадали як контрагенти Польщі. Єдиною доступною фірмою для трансакції було англійське підприємство Марконія.

Марконі дійшов до банкротства своїми експериментами над однопрямними стаціями, але англійці, що вірили в його геній, фінансували його так довго, аж його досвіди дійшли до нежданих відкрить. Нова фірма «Марконія» йде на підбій Европи з основним капіталом 6 міл. фунт шт. (2/3 річного бюджету всієї Польщі). Ця фірма переведе плян будови своїх стацій коштом 10 міл. зол., яке «Польське Радіо» буде їй сплачувати. Польща буде першим показним полем нових радіових апаратів Марконія: як треба буде такі стації будувати в найближчій майбутности.

Дотеперешні мікрофони й ампліфікатори дають ще деякі тони притьмарені. Марконі найшов спосіб зміни мікрофонів і підсилювачів. Вони будуть готові в Льондоні аж у липні. Поки що треба на них ждати і не купувати старих апаратів. Власники лямпових радіових апаратів будуть приневолені приноровитись до нової системи з ментом, коли у Львові пічне ділати нова стація.

Нова система малих передатних стацій, що будуть вибудувані в містах з 50.000 населення, дасть змогу дати радіо на всьому просторі держави 85 відсоткам усього населення (з виїмком двох клаптиків на окраїнах).

Уже в найближчих днях появиться урядовий розпорядок, що забороняє мати в себе радіо без його зареєстрування. На т. зв. галапасників [паразитів] будуть накладені суворі грошеві кари.

Ігор Чорновол

Підписуйтеся на сторінку "Діло" у Фейсбук

Коментарі