Іван Труш. Художник, що змінив українське мистецтво

Володимир Шешурак | 22 березня 2021
Share Button
Фото із відкритих джерел
Двадцять першого березня минає 80 років від дня смерті одного із найвеличніших українських художників.

Іван Іванович Труш – український художник, мистецтвознавець, художній критик. Найвизначніший серед митців-імпресіоністів, колорист. Своєю творчістю він розпочав відродження галицького малярства. Творча спадщина митця вражає.

“Солідних картин намалював я кільканадцять. Вони продані у Львові. Етюдів мого пензля випродукував протягом 42 літ, по скінченні Академії, близько 6000”, – писав художник, підсумовуючи свій творчий шлях.

А ще понад 360 портретів відомих митців. Справжня титанічна праця геніального художника.

Значне місце в творчому доробку Івана Івановича займає галерея портретів видатних діячів української культури – Івана Франка, Лесі Українки, Івана Нечуя-Левицького, Михайла Грушевського. Художник збирався також писати портрет Ольги Кобилянської і вже їздив з цією метою до Чернівців, але хвороба письменниці перешкодила здійснити цей намір. Вміння схопити головне, відкинути випадковий і минущий стан, наполегливі шукання узагальненої характеристики – дорогоцінний дар Труша-портретиста.

До речі, Леся Українка вперше позувала до портрета саме Івану Трушу. Це був далекий 1900 рік, до того її ніхто не малював з натури, адже вона була хворобливою і їй важко було позувати. Коли художник повернувся до Львова, то створив репліку.

Труш присвятив Дніпру майже 200 картин

Творче піднесення початку 1900-х років позначилося в біографії Івана Труша не тільки рядом прекрасних портретів, але й великою кількістю чудових пейзажів. Київ і архітектурні пам`ятники, широкі простори Дніпра, природа Криму на багато років визначають одну з головних тем Труша як пейзажиста. “Етюди з природи були для мене відпочинком після гнітючої праці над портретами і з ними спорідненими всякими кічами, були вікном в моє художнє майбутнє і початком планів на задумані мої твори”, – писав художник.

Одним із неперевершених полотен художника, яке не має аналогів у його творчості, вважається «Захід сонця в лісі» (1904 р.), написане у Зеленому Гаю, родинному «гнізді» Драгоманових-Косачів. Пізніше художник багато разів намагався повторити це яскраво-жовте сонце, яке притягує, мов магніт, але вже ніколи не зміг передати такого неповторного ефекту світла, хоч останнього в його картинах дуже багато.

А от улюбленим мотивом картин художника стала самотня сосна, як пишуть мистецтвознавці, «чи не серед розкішної зелені або степу, зігріта сонцем, а нерідко похилена вітром, що тулиться на узбіччях і схилах». Образ самотньої сосни історики вважають символом самого художника.

Пейзажі Труша, пройняті хвилюючою любов`ю до природи рідного краю, поетичні сцени з гуцульського життя, глибоко психологічні портрети видатних сучасників художника є дорогоцінним вкладом в історію українського образотворчого мистецтва.

Подорожі Кримом

Особливу сторінку в трансляції мистецьких візій І. Труша становлять «Кримські сонети» – своєрідні мальовничі нотатки, виконані у 1901, 1903–1904 роках під час трьох його мандрівок на півострів. Віддаючи перевагу натурному етюду, художник стає шукачем нової, неоромантичної, концепції образу природи.

Любов до мандрів

Іван Труш багато подорожував. Цікаво, що подорожував художник за власні кошти, що на той час – рідкість. Окрім Криму і Карпат, Труш побував у таких країнах, як Єгипет, Палестина та Італія.

Варто знати:

 • Івана Труша вважають імпресіоністом, хоча сам художник називав себе реалістом.
 • Він залишив 6 тисяч робіт, серед них лише 350 портретів.
 • Іван Труш жив зі свого малювання.
 • Рослини і квіти в саду Труша не були посаджені абияк: спочатку він створював композицію у себе в голові.
 • Улюблені квіти митця – настурції.
 • За день до смерті він ще малював картину: це був кримський мотив.
 • Усі натюрморти в творчості Івана Труша мають філософський зміст.
 • Художник не мав учнів і школи.
 • Останні десять років свого життя Іван Труш жив у тиші – він оглух.
 • Свій будинок художник збудував сам. Кредит за нього він платив 40 років, виплатив за рік до своєї смерті.

Фото: Музей Івана Труша

Помер Іван Труш 22 березня 1941 року та був похований зі всіма почестями на Личаківському цвинтарі Львова.

А у 1996 році, на вулиці Івана Франка, поблизу головного входу до Стрийського парку, був відкритий пам’ятник на честь одного із найвідоміших українських художників.

У статті була використана інформація із:

 1. Іван Труш – поет кольору та Сонця
 2. Бібліотека українського мистецтва. Іван Труш
 3. Іван Труш – художник сонця
 4. Львівський імпресіоніст – Іван Труш
 5. З мандрів.Відомий і невідомий Труш
 6. Однолюб та мандрівник: Цікаві факти про львівського художника Івана Труша
Підписуйтеся на сторінку "Діло" у Фейсбук

Коментарі