Кава проти солі: як рятуватиме Львів від ожеледиці “темний ресурс з абразивними властивостями”

Share Button
Фото: ЛМР
Цими днями у парку 700-річчя Львова відбулася гучна піар-акція міської влади, покликана нагадати Україні та світові, про “кавову столицю” — кілька доріжок тут було посипано кавовою гущею для того, щоб в екологічний спосіб боротися з ожеледдю на тротуарах.

В акції взяли участь заступник міського голови Андрій Москаленко та його радниця Ірина Оршак, авторка ідеї та працівниця ТОВ “Автор систем” — фірми, яка займається піаром.

У повідомленні з цього приводу прес-служби Львівської міської ради йдеться про те, що “кавова гуща має абразивні властивості і естетичніше виглядатиме у парку, бо тут природне середовище, і сировина темного кольору на снігу буде виглядати органічніше у парках”.

Завдяки використанню слів “абразивний”, “сировина” та “органічніше” така аргументація видається доволі переконливою.

Як говорять фахівці із найрізноманітніших порад і лайфхаків, абразивність (тобто властивість до стирання) кавової гущі справді дозволяє чистити нею пательні і каструлі, робити скраби для шкіри, маски для обличчя і навіть боротися з целюлітом. Ефект впливу кавової гущі на підошви взуття ще до кінця не вивчений, але, мабуть, більше, ніж піщано-соляна суміш, вона шкодити не буде.

Реакція львів’ян

Згадані фахівці із порад стверджують також, що завдяки вмісту азоту, калію та фосфору з кавової гущі виходить гарне добриво, його радять класти у компост, в якому неодмінно заведуться хробачки, тож добрив ставатиме все більше і більше. А от слимаки, мурахи, а також коти не люблять кавового запаху. Але взимку різним комахам та молюскам нічого робити на поверхні, та й котам краще сидіти вдома в господаря на колінах.

“Зараз пробуємо підсипати доріжку парку «700-річчя Львова». Подивимось, як це спрацює. Коли буде гарна погода, то подивимось, чи буде топитися крига. Вона топиться за рахунок того, що ресурс є темним і, вбираючи сонячні промені, розщеплює лід”, – глибокодумно зауважили у прес-службі Львівської міської ради.

Як відомо, в традиційній піщано-соляній суміші роль розтоплювача снігу належить солі, яка зменшує температуру плавлення, навіть попри свій брудно-білий колір (тут починається хімія). Але “темний ресурс” у вигляді кавової гущі, як і будь-який інший порошок темнішого, ніж білий, кольору, справді може зменшити альбедо поверхні, тобто її здатність відбивати та розсіювати випромінювання.

У Львівській міській раді зауважили, що використання кавової суміші планується наразі тільки в парках. Якщо бути точнішим – в одному парку, тобто на кількох його алеях протяжністю до 200 метрів. Бо гущі розсипали всього близько 20 кілограмів. Щоб зрозуміти, наскільки це мізерно, досить глянути на обсяги закупівель піщано-соляної суміші у тому ж Шевченківському районі міста Львова, де власне й розташований парк 700-річчя.

У січні 2020 року Шевченківська районна адміністрація уклала угоду з переможцем тендеру приватним підприємцем Олегом Маїком та його фірмою “Укрресурс” на придбання 1 200 кубометрів (вартість угоди — 1 мільйон 160 тисяч гривень) “протиожеледних реагентів” (піщано-соляної суміші із вмістом солі не менш, ніж 20%) та 1 100 тонн технічної солі за понад 2 мільйони гривень.

У січні цього року угоду з підприємцем було продовжено — солі придбали ще на понад 400 тисяч гривень, а готової суміші — на 230 тисяч гривень.

Підписуйтеся на сторінку "Діло" у Фейсбук

Коментарі