Кому потрібен міф про “трофейних віденських левів” перед Пороховою вежею

Share Button
Сьогодні ми вже не уявляємо Порохову вежу без двох сплячих, обабіч її сходів, мармурових левів.
У багатьох може скластися враження, що про ці лев’ячі фігури і про скульптора, який їх створив, вже чимало писано-переписано…
Однак, реальність виглядає зовсім іншою:
– коли і де було виготовлено тих левів невідомо
– прізвище скульптора невідоме
– де знаходилися ці кам”яні леви раніше теж було невідомо.
Знаємо лише одне: до кінця 1950-их років мармурових левів перед Пороховою вежею ще не було.
Нині, стоячи між тими лежачими фігурами “царів звірів”, львівські екскурсоводи з впевненістю оповідають, що, буцім-то, скульптури тих левів є трофейними і вивезені радянською армією з Австрії. Та ж інформація розміщена на десятках різнорідних сайтів і інтернет-сторінках.
Історія з появою тих кам’яних левів біля Порохової Вежі стала потрохи прояснюватися щойно два роки тому, коли у ФБгрупі Leopolitana i kresowiana з’явився допис К.Михальського з двома фотографіями тих самих “наших” сплячих левів, але… у зовсім іншому місці – в Зимній Воді біля Львова. Причому, обидві ті світлини датуються 1941 роком!

с.Зимна Вода біля Львова (пр. 1941 рік). Мармурові леви обабіч гробниці-мавзолею родини Міллерів.

Виявляється, що у міжвоєнний період у Зимній Воді мешкав німецький колоніст Міллер – багатий землевласник і підприємець, який заповів, щоб після смерті його тіло поховали не на місцевому кладовищі, а поруч, в урочищі “Міллерівка”, у спеціально спорудженій гробниці-мавзолеї.
В часописі “Річник Львівський” за 2006 рік вміщено фотографію, зроблену близько 1940 року, яка зображає усю цю поховальну гробницю-мавзолей Міллера в комплексі, і, що особливо важливо – з двома мармуровими левами при вході до неї. Ці фото супроводжує пояснювальний підпис, а саме:
“…Наш львівський земляк Janusz Tysson будучи інженером, актором і хронографом польського театру, зумів з”ясувати, що ті леви походять із Зимної Води, а конкретно – з гробівця мабуть німецької родини Міллерів, з гробівця-мавзолею, який був розташований у місцевості під назвою “Міллерівка”. Він також вмістив авторські світлини як доказ цієї версії. Цю версію підтвердив Юрій Максимович… який під час війни перебував у Зимній Воді і, разом з іншими дітьми, бавився у садку, який оточував мавзолей. Ті скульптури (двох мармурових левів – М.Б.) походять, правдоподібно, з Шенбурна під Віднем, де знаходилася відома скульптурна майстерня”.
Відтворити, бодай приблизно, подальший хід подій з тими кам’яними левами, неважко. Радянська влада, вдруге окупувавши Львів у 1944 році заповзялася, з властивим їй вандалізмом, нищити усе те, що було пов’язане з релігією і з ворожою ідеологією.
Так сталося і з гробницею-мавзолеєм Міллерів у Зимній Воді, який (мабуть, не без допомоги радянських солдатів) було дощенту зруйновано, а двох кам’яних левів було перевезено до Львова.
Для чого окупанти тоді “врятували” тільки тих мармурових левів? Відповідь напрошується лише одна – для створення міфу про ніби-то “культурність” чи “цивілізованість” радянського солдата. Саме тоді ідеологи від компартії й вигадали оту легенду про “трофейних віденських левів”, яких ніби-то, й “врятували” з повоєнної Австрії…
P.S.
Ще цікава інформація до теми: “…Під час реконструкції при вході до вежі встановлено дві скульптури левів з білого мармуру XIX століття, які відзначаються великою мистецькою вартістю. Леви ці привезені медичною службою військової частини радянської армії з Австрії як трофей. Початково знаходились у подвір’ї військового шпиталю на вулиці Лисенка. 1958 року встановлені при вході до спортивного манежу ПрикВО в районі вулиці Клепарівської. З ініціативи архітектора Андрія Шуляра та за домовленістю із Львівською кераміко-скульптурною фабрикою левів було виміняно на дві скульптури спортсменів, встановлених при манежі.
Підписуйтеся на сторінку "Діло" у Фейсбук

Коментарі