Купатися не можна зайти: Задорожне та його парадокси

05 серпня 2019 Життя
Share Button
Сміття на громадському пляжі о. Задорожне
Озеро Задорожне (у народі Байкал) давно полюбилося не тільки жителям Миколаївського району, а й багатьом львів’янам. Проте, якщо під’їхати до нього зручно як на машині, так і залізничним транспортом, то дістатись до самої води вже дещо складніше. Є лише три варіанти поніжитись у прохолодній водичці.

Спосіб перший – близько, легко, комфортно

о. Задорожне

Але, як нам відомо, за комфорт потрібно платити. Отож, ви просто відправляєтесь на платні пляжі, де є всі умови, створені, аби тільки діставати і діставати гаманець зі своєї кишені. Проте, тут можна спокійно зайти на пляж, залишити авто на стоянці, орендувати лежаки, парасольки, мангал, альтанки, словом, усе, чого душа бажає.

Тут вам і вбиральні, і роздягалки, і навіть сміття є де викинути. Проте, такий варіант влаштує тих, хто нарешті вирвався із тісних офісів до води і всього лиш хоче відпочити. Десь раз в тиждень, бо витрачати таку суму за вхід на кожного не може собі дозволити, наприклад, бабуся, яка через день їздить з внуками на озеро, щоб ті не сиділи перед «компутерами» усе літо.

Сміття поблизу залізничної станції “Задорожне”

Такий відпочинок не влаштовує і компанії, які хочуть поєднатись з природою навіть на залюдненому озері. Це ж означає, що для багаття їм потрібно орендувати мангал, а які ж то істинні туристи будуть в мангалі багаття розпалювати? За встановлення намету їм також потрібно платити, а які ж то істинні туристи будуть таке робити? Ні, краще щось інше знайти, де тебе не штрафуватимуть за розпал багаття будь-де, і де задля дров ти можеш просто зрубати краще-ближче дерево. І не важливо, що сире не горить…

Спосіб другий – безкоштовно і без умов

Сміття на громадському пляжі о. Задорожне

Ті, хто не мають змоги, або не хочуть платити, від минулого року мають можливість відправитись на єдиний громадський пляж на Задорожному. Він не є великий, і зрозуміло, що в особливо спекотні дні тут достатньо тісно. Але це ого, як далеко, не найбільша проблема пляжу.

А вся сіль в тому, що на єдиному безкоштовному пляжі немає навіть громадських туалетів. І не так вже й важко уявити, де ж бідолашним відпочивальникам залишається справляти свої фізіологічні потреби. Тут також немає смітників, і якщо люди, які приїхали на авто ще мають змогу зібрати сміття і помістити в багажник, то ті, хто прийшли пішки, приїхали на велосипедах чи потягом – просто не матимуть змоги забрати його з собою. Як казала одна жінка: «Ходжу і шукаю бодай якийсь смітник, бо уявіть собі, як то буде стільки відпочивальників у тридцятиградусну спеку у вагонах із пакетами сміття. Це ж і сам не завжди у вихідний день запхаєшся в електричку – тісно, жарко, а тут ще й кульки з відходами».

Отож, хтось таки десь знаходить смітники, а хтось не турбується – і кидає в найближчі кущі, ну, або й просто десь на березі. Тоді кинувши один-два пакети, інші думають, що це смітник і так там назбирується вже гора мотлоху. Але проблема в тому, що ніхто цю гору забирати не буде… Тому картина: відпочиваючі, які спокійно поїдають шашличок за два метри від купи сміття, ніскільки не рідкість. Місця мало, а ми як завжди не поважаємо не те, що довкілля, чи інших, а себе ж, оскільки незабаром повернемось сюди знову.

Сміття на громадському пляжі о. Задорожне

Спосіб третій – пролізь, пробіжи, попроси

Вхід на КСТ “Цементник”

Це пляжі поблизу дач, а точніше на території кооперативно-садівничого товариства «Цементник». Сюди потрапити важче, але реально. Лізуть через паркани, пробігають через охорону, просяться у тієї ж охорони і т.д. Через цей кооператив чи не найбільше бідкаються відпочивальники і, водночас, цей кооператив разом із дачниками і прибирають за ними.

Дачникам часто доводиться розгрібати завали «літнього» сміття відпочивальників, інколи гасити пожежі сухої трави, інколи збирати скло на подвір’ях від розбитих пляшок, не дочікуватись урожаю, а часто і писати заяви в поліцію через грабежі.

Смітники КСТ “Цементник” після вихідних

Свавілля відпочивальників, які приїхали за «дикими» умовами, і риють картоплю в чужих городах, збирають плоди дерев, при цьому ламаючи огорожу та розграбовуючи майно, чи просто закидують сміття на чужі подвір’я – дуже не тішить власників будинків. Саме через цей невеликий відсоток, який все ж приносить велику шкоду, вони і воліють відмежовуватись від відпочивальників. Тобто, нікому б не було жаль, щоб тут купались, засмагали і забирали сміття після себе. Але завжди знайдуться компанії, яким море по коліна. Один з кричущих випадків, це кидання пляшок об каміння в озері. У озері, в якому на наступний день будуть купатись багато людей, де будуть бавитись малі діти. Ну, це молодість, драйвова молодість і «дикий» відпочинок.

Саме такі люди абсолютно не спонукають дачників та керівництво КСТ «Цементник» симпатизувати заїжджим. Хоча часто господарі дач перегинають палку, виганяючи відпочивальників з «їхніх» пляжів, а інколи навіть просто плисти не всюди можна, бо «в мене тут спінінги, і я взагалі-то тут рибу ловлю». На це вони права не мають – їх власність будинок та подвір’я біля нього, але пляж вони не приватизували. (Таке ж право не мають і колись (а дехто ще і досі) впливові фігурки, які маючи дачі на Задорожному, позагороджували собі цілі пляжі і, відповідно, перекрили доступ до води). Але попри всі судові позови, управи на них не знайшли досі.

На пляж можна, але спробуй дійти

Весь парадокс усієї території навколо Задорожного полягає в тому, що там має бути 50-метрова прибережна смуга. Тобто, я, ти, ми за законом могли б собі обійти водойму без будь-яких перешкод. Але ж ні.

З одного боку орендарі, які беруть гроші за «послуги» і, не заплативши навіть за таку послугу як «вхід», ніяк не дістатися води. З іншого боку кооператив, де тебе просто не пропустять, оскільки вхід тільки за перепустками. Перепустки ж можуть отримати лише дачники. Проте, навіть якщо ти маєш там дачу, то тебе теж можуть не пропустити, якщо не заплатиш щорічного внеску. Нема грошей, немає доступу до хати. Навіть, якщо пес вже три дні не їв.

Огорожі навколо пляжів о. Задорожне

Отож, сюди звичайного відпочивальника не пустять, бо це – приватна територія. Так, за нею є озеро, де купатись можна всім, але перед ним – приватна. Ось так виходить: з пляжу тебе вигнати не мають права, але ось потрапити туди – зась.

Ну, і громадський пляж, який зробити – зробили, а кошти на його утримання виділяти нема кому. Відповідно туалетів нема, смітників нема, а машинами так заставлено, що у вихідний знадобиться година, щоб подолати кілометр дороги.

Як відпочивальника обурює той факт, що неможливо дістатись водойми безкоштовно, адже нагадаю, що тільки минулого року вділили клаптик громадського пляжу. Також, не зрозуміло, чому на цьому громадському пляжі немає туалетів, смітників і доводиться відпочивати просто в купі сміття та лайна. Що деякі люди, які мають дачі, вважають себе власниками пляжів, тому просто можуть дозволити собі виганяти інших.

Як дачника, обурює той факт, що після кожних вихідних доводиться прибирати купи сміття не тільки на пляжах, але й на своїх територіях, яке залишили відпочивальники.

Зробити – зробили, а що далі?

У відділі у Миколаївському районі ГУ Держгеокадастру у Львівській області нам повідомили, що прибережні та водні землі Задорожного належать Гонятицькій сільській раді (прибережні та частина озера), Дроговизькій сільській раді (прибережні території) та Тростянецькій ОТГ (прибережні та частина озера).

Громадський пляж належить території Тростянецької ОТГ, яке вона виділила за наказом районної ради, яке їй дала Львівська обласна державна адміністрація. Але от упорядковувати територію нема кому. ОТГ вважає, що достатньо було виділити землю, але от чому вона має ще й витрачатись на нього, адже відпочивальники приїжджають з усіх-усюд. Обласна ж адміністрація вважає, що достатньо було змусити дати наказ на виділення землі під громадський пляж, а далі всі повноваження закінчились.

На приватні території не пропустимо, але й з пляжу не виженемо

Що ж до КСТ «Цементник», то там вважать свої дії цілком правомірними, адже вони не пускають на приватну територію. Вони несуть відповідальність за те, що тут стається. А купатися, до речі, на території кооперативу взагалі заборонено, адже немає навіть рятувальників. До слова, рятувальники є тільки на платних пляжах та громадському, тому купання на будь-яких інших територіях – заборонено.

«Ми тут прибираємо, вивозимо сміття, насаджуємо дерева, але ця вся праця марна, коли пробираються відпочивальники, які хочуть відтягнутись. З цим в нас було безліч проблем. Одного разу комусь не сподобалась суха трава і запалив її. На щастя, тут є постійні жителі, які вчасно погасили пожежу, а так збитки для людей були б немаленькими. Часто грабують дачі, а ми відповідаємо за цю територію, тож як можна просто пропускати всіх? Відсутність магазинів та й просто невихованість деяких відпочивальників спонукає їх до того, що влізають в чужі городи і крадуть все, що можна з’їсти. Скільки дерев ми вже тут висаджували, а вони просто згоряли в пожежах, які спричинили заїжджі. Тут дуже важко щось зробити. Колись поставили туалет поблизу громадського пляжу за кошт кооперативу, так відпочиваючі зняли двері на дрова та й навіть сидіння розібрали. Одного разу взагалі вирішили зрубати дерево, бо воно їм заважало намет поставити. Часто рубають дерева на дрова, ну, або ж знову таки влізають до дачників, щоб у них «позичити», – коментують ситуацію у КСТ «Цементник».

Спалені саджанці на території КСТ “Цементник”

«Я живу поблизу озера Задорожного постійно і хочу сказати, що це нелегко. Нічого не маю проти відпочивальників, які культурно прийшли купатись, засмагати, грати у волейбол, але відпочивальники є різні. Часто доводиться разом із сім’єю та сусідами виходити на толоку. І така толока у нас може бути протягом літнього сезону чи не щотижня. Гори сміття ми вивозимо власним коштом. Але хай вже, не страшно. Страшно те, що ці гори є розсадниками гризунів, які, звичайно, і в наші домівки лізуть. Дійшло до того, що розчищали річку, яка поблизу, оскільки відпочивальники і там вирішували відмітитись пакетам із сміттям. Не жаль, мені щоб тут купались, мені жаль, що деякі люди себе поводять зовсім не по-людськи», – розповідає один з місцевих жителів.

Сміття прибране дачниками після відпочивальників

Водойма і статус

У Жидачівському управлінні водного господарства повідомили, що зараз Задорожне, що є затопленим кар’єром, немає статусу – це просто водойма. Проте ніхто не має жодного права будувати огорожу до самої води. Адже це все ж таки водний об’єкт і тут повинна бути 50-метрова зона, на якій заборонене будь-яке будівництво.

А всі гучні розслідування щодо перекриття доступу до водойми закрили через відсутність паспорту водойми, оскільки офіційно територія озера Задорожне належить до земель промисловості, а не водного фонду.

Ось такі парадокси – всі говорять про 50-метрову зону навколо водойми, а за фактом огорожа за огорожою.

Рішення проблеми

Просте – поводити себе свідомо. Якби ми самі ж прибирали за собою, не злилися б, що потрібно сидіти поблизу маленьких звалищ на громадських пляжах. Якби не відривались із шкодою для місцевих жителів, нікому б не було жаль приймати сотні, а той тисячі туристів.

Багато років вже ведуться скандали навколо водойми і доступу до неї, та управи досі нема ніякої. Нам залишається хоча б відпочивати цивілізовано і проблем стане хоч трохи менше.

о. Задорожне

Олена Водвуд

Підписуйтеся на сторінку "Діло" у Фейсбук

Коментарі