Львівське масонство. Частини III-IV

Іван Матковський | 07 січня 2021 Львів
Share Button
Фото з відкритих джерел
Лектура на свята. Про початки львівських масонів: частини ІІІ-IV.
Частина ІІІ.
Франсуа Лонгшаму на Лонгшанівці (а пізніше Кайзервальді) вдалося у 1769 році за допомогою варшавської масонської ложі “Цнотливий сармат” заснувати наступну ложу “Трьох білих орлів”. Тодішні масони на львівських теренах, в порівнянні до нинішніх принципів та засад, мусіли бути обов’язково християнами. Тоді до масонерії не приймали атеїстів та жінок. Попри те, що антисемітизм прив’язує до масонів євреїв, євреїв також не приймали до лож. Однак, як і нині, так і тоді, серед масонів були також аферисти.
Попри те, що Лонгшам приймав цісаря Йосифа ІІ, свій “візит-центр” назвав на честь цісаря – Кайзервальдом та поставив тут пам’ятник Йосифу ІІ, австрійці мали свої плани на розвиток масонерії у Галичині.
Частина IV.
Нині одна із масонських лож Львова застосовує у своєму церемоніялі тзв. “ритуал шрьодера”. Поряд із англо-саксонцями та французами, німецькі вільномулярі прагнули мати свою гілку. Особливістю цього ритуалу є те, що всі дійства там відбуваються німецькою мовою. Але німецьке масонство (правильніше австрійське) прийшло до Львова швидше. Воно зразу почало конкурувати із французько-польським.
На ілюстрації, кому цікаво, описано про прибуття до Львова австрійського офіцера Мартина фон Клеменса. Розвивати львівське масонство його “благословили” у Празі. 29 квітня 1774 р. він урочисто відкрив нову масонську ложу під назвою “Zu den drei Standarten”. Дуже швидко масонство, яке зародилося у лісі на Кайзервальді, поширилося по Галичині.
У 1778 р. фон Клеменс заснував у Львові ще одну ложу: “Joseph sum Kaiserlichen Adler”. Ним була заснована ложа у Самборі (“Zur Hoffnung”,1777), Заліщиках (“Zum goldenen Stuck,1777), краківській Вєлічці (Hermann sur schwarsen Schildkrótte ,1777), Тарнові (“Zu den drei roten Bandem im goldenen Felde”, 1783). Австрійцям не вдалося задушити французько-польську ложу, однак вони домоглися, щоб на печатці ложі замість символу “трьох орлів” появився “австрійський двоголовий орел”. Не знати, які в той час були впливи Франсуа Лонгшама, але на чолі ложі “Трьох орлів” стають австрійські урядовці.
І та ІІ частини лектури про масонів від Івана Матковського читайте тут: Львівські масони. Частини І-ІІ
Підписуйтеся на сторінку "Діло" у Фейсбук

Коментарі