Львівські масони. Частини І-ІІ

Іван Матковський | 02 січня 2021 Життя, Львів
Share Button
Фото ілюстративне
Поки є святковий настрій та вільний час, маю намір опублікувати розвідку про історію львівських масонів, опубліковану у газеті "Львівський кур'єр" у 1914 р. у 16-ти частинах. Частина І.
Масонство у Львові заснував Франсуа Лонгшам де Бер’є, протестант, який втік із Франції до Львова. Тут у 1747 р. він засновує першу львівську масонську ложу Des Trois Deesses (Трьох Богинь). У 1765 році Лонгшама обирають бургомістром Львова. Мав маєтки на Кайзервальді, там де брати Шептицькі заснували Свято-Іванівську Лавру, а Хрущов – Музей архітектури та побуту, названий у наші часи ім. бл. свмч. Климентія Шептицького, Праведника народів світу. Неподалік, на землі сиротинця монахів-студитів збудував дім і живе нинішній бургомістр Львова. Такі бувають збіги обставин:)
Ложа Лонгшама дуже швидко зазнала краху, бо у Самборі раптово помер секретар Ложі Ле Руа. У нього знайшли документи, які стали підставою до ліквідації Товариства. Що було в тих документах – можемо тільки здогадуватися.
Kurjer Lwowski, 9 лютого 1914 р., № 41, с. 1.
Чому у Львові понад 300 незаконних будов, але документи на будівництво потрібно на території Лаври монахів-студитів та чому був такий спротив, щоб музей архітектури та побуту назвати ім’ям Праведника народів світу і блаженного Церкви Климентія Шептицького? Частина ІІ.
Як я писав, першу масонську ложу у Львові заснував французький протестант Франсуа Лонгшам де Бер’є. Але львівські поляки-католики швидко зорієнтувалися ху-є-ху і репресували Товариство. Лонгшам осів між вул. Личаківською і Кривчицями, де організував храм Трьох Богинь. Це місце назвали Лонгшанівка і тут відбувалися всі основні церемоніяли місцевих вільномулярів.
Коли австрійці захопили Галичину, то перший масон зі своїм товариством подякував за репресії місцевим католикам і відіграв роль місцевої “5 колони”, ставши першим союзником цісаря Йосифа ІІ у Львові. На той час Лонгшам обраний вже міським бургомістром (1765 р.) і коштом міського бюджету неабияв облаштовує свою обитель. Тут місто фундує пам’ятник Цісарю, а на звак вічної приязні – цю частину Львова називають Кайзервальд. Цісар кілька раз відвідує Лонгшама на Кайзервальді.
На той час Лонгшаму вдається відновити другу масонсько ложу – “Трьох білих орлів”. Не тільки Кайзервальд стає центром львівського масонства. Лонгшами на площі Ринок є власниками кам’яниці, в якій також діє Товариство. Мова йде про Венеційську кам’яницю за адресою Пл. Ринок, 14, в якій “символічно” нині діє ресторан “Масонська ложа”. Лонгшам обирався бургомістром 5 раз: 1765, 1766, 1774, 1777, 1780. Так що Андрійванич тут не рекордсмен.
Далі буде.
Kurjer Lwowski, 10 лютого 1914 р., № 43, с. 1.
Далі буде…
Підписуйтеся на сторінку "Діло" у Фейсбук

Коментарі