Напрямок дорожнього руху на західних землях України у 20 столітті

Share Button
Лівосторонній рух у Львові. Листівка 1917 року зі світлиною 1915 року
Про напрямок дорожнього руху на території України.

На території Австро-Угорщини рух був лівостороннім (ЛСР) і країни-наступники переходили на правосторонній (ПСР) у різний час. Навіть у самій Австрії різні області здійснювали перехід не одразу – Форарльберг переключився в 1921 році, Північний Тіроль в 1930, Каринтія і Східний Тіроль в 1935 році, а інші території 1938 – після анексії гітлерівською Німеччиною. На території РІ на 1917 рік був ПСР.

Третє вересня 1967 року у Стокгольмі. День зміни напрямку дорожного руху у Швеції на правосторонній. Швеція остання європейська країна, що таке впровадила.

Що цікаво, Австро-Угорщина намагалася уніфікувати напрямок дорожнього руху ще з 1914 року.

Буковина, окупована Румунією, мала ЛСР до 1919 року, як і Трансільванія та Банат. Валахія та Молдова на той час вже мали ПСР. Коли Угорщина після Другого Віденського арбітражу отримала контроль над Північною Трансільванією, там було відновлено лівосторонній рух на період 1940–41 років.

Лівосторонній рух у Чернівцях. Кольорована світлина 1910 року.

Землі Західної України, утримувані Польщею, отримали ПСР 1922 року. На момент постання новоствореної Польщі території під її контролем, які раніше належали Німецькій Імперії та РІ, вже були з ПСР, Австро-Угорщині – ЛСР. Галичина перейшла на правосторонній рух 1 жовтня 1922 року.

Лівосторонній рух в Ужгороді. Автівка з “правим” кермом. Світлина 1920-х років

Закарпаття. Чехо-Словаччина у листопаді 1938 року, незабаром після окупації Судет, після кількох попередніх невдалих спроб, вирішила зробити перехід з ЛСР на ПСР до 1 травня 1939, але під час вторгнення Німеччини 15 березня 1939 року правосторонній рух було змінено протягом декількох годин: вермахт їхав праворуч. Але на наших землях події розгорталися дещо інакше.
В результаті Віденського арбітражу 2 листопада 1938 року південна і східна Словаччина разом з частиною території Карпатської України відійшла до хортиської Угорщини – країни теж з ЛСР. У березні 1939 року Угорщина окупувала залишок території Карпатської України.
Правосторонній рух Угорщина започаткувала у липні 1941 (Будапешт з прилеглими територіями у листопаді 1941).

Хуст. Лівосторонній рух. 1939 рік – окупаційні війська Угорщини входять до міста.

Бонус.

Відповідно до статті 9 Женевської конвенції про дорожній рух 1949 р. на усіх території країни має бути однаковий напрямок дорожнього руху. Але є кілька винятків, як от Гібралтар чи Гонконг та Макао.

Ось як влаштовано переходи з ПСР на ЛСР та навпаки на стороні материкового Китаю.

Міст Лотус до Макао. Макет, – як зрозуміліший за зображення з GoogleMaps.

Підписуйтеся на сторінку "Діло" у Фейсбук

Коментарі