Обіцяного роки чекають. Чому у Львові досі немає сміттєпереробного заводу

Мирослава Созанська, Діана Сікорська | 23 липня 2020 Львів
Share Button
Фото з відкритих джерел
Історія з львівським сміттєпереробним заводом тягнеться вже 14 років. Ще у 2006-му мер Львова Андрій Садовий обіцяв провести рекультивацію Грибовицького полігону, і збудувати сміттєсортувальну лінію. Після трагедії на сміттєзвалищі у 2016- му, мер заявив, що новий сміттєпереробний завод львів’яни побачать вже через три роки.

«Обіцянка цяцянка»

Однак обіцяні терміни минули, а будівництво сміттєпереробного комплексу так і не розпочалось. То не було грошей, то ділянки, то компанії, яка б взялась за будівництво – зате були гучні слова. Тож поки посадовці з року в рік обіцяли, культурне європейське місто Лева почали називати «сміттєвою столицею».  А львівське сміття помандрувало регіонами.

«Бути чи не бути заводу на Пластовій?»

Тепер сміттєпереробний завод, який ще досі не збудували, знову на розгляді суду. Нещодавно (8 липня) Восьмий апеляційний адміністративний суд повернув на розгляд суду першої інстанції справу про визнання протиправним рішення виконавчого комітету Львівської міськради щодо видачі  містобудівних умов та обмежень на будівництво сміттєпереробного комплексу на вулиці Пластовій (нагадаємо, саме цю ділянку місто обрало для будівництва сміттєперереробного комплексу). Проти будівництва протестують мешканці Кривчиць та Знесінь, адже переживають як за свою безпеку, так і за екологію загалом. Тож і оскаржують дії виконкому у суді.

«Я шокована тим, що для будівництва заводу обрали вулицю Пластову», – місцева жителька.

Місцева жителька Марія Жатковська розповідає, що взагалі шокована тим, що для такого будівництва обрали ділянку на Пластовій.

«Будучи архітектором, я маю справу з державними будівельними та санітарними нормами. До того ж я все життя прожила біля очисних споруд і  знаю, що площі, яка необхідна для функціонування очисних споруд та спорудження такого комплексу там немає. Бо згідно норм, на завод, який планують на Пластовій, потужністю 250 тис.т необхідно як мінімум 22,5га, а ділянка, що тоді виділили мала 6,7га і з них близько 1,5 га не можуть бути використані, адже по середині цієї ділянки протікає потік, що впадає в основне русло р. Полтви і він, згідно норм, має свою охоронну зону», – каже Марія.

«Справа застрягла у суді»

Цікаво, що у січні 2020 року Львівський окружний адміністративний суд зупинив дію виданої містобудівної документації на сміттєвий завод. Але у квітні справу закрили. Тепер її передали на повторний розгляд.

За словами адвоката у цій справі Андрія Петришина, люди не проти будівництва сміттєпереробного комплексу. Однак хочуть, аби це було за межами населеного пункту та на безпечній  відстані від помешкань жителів.

«Незважаючи на те, що суд першої інстанції прийняв незаконне рішення, тим самим, плануючи зупинити наші наміри у напрямку зупинення будівництва сміттєпереробного заводу, проти якого не виступає ані позивач, ані громадські активісти, ані зокрема я. Ми за будівництво такого комплексу, але за межами населеного пункту – на допустимій відстані, безпечній для життя і здоров’я людей. Нам вдалося  перемогти, скасовано рішення першої інстанції, залишено в силі заходи забезпечення позову які, включають “червоне світло” і унеможливлюють подальший розвиток планування і будівництва сміттєпереробного заводу”, – розповів адвокат Андрій Петришин.

Проте, у ЛКП «Зелене місто» рішення проігнорували. Відтак і підготовчі роботи на Пластовій не зупинили.  За словами директора комунального підприємства Святослава Євтушенка «наразі виконуються наступні роботи: планування майданчика, вертикальне планування території будівництва, винос існуючих інженерних мереж згідно отриманих ТУ на їх винос, видалення зелених насаджень, облаштування огорожі території будівництва, облаштування тимчасових інженерних мереж, улаштування тимчасових доріг, електрофікація земельної ділянки».  А ще директор зазначає, що питання щодо подальшого оскарження ухвали вивчається юристами підприємства.

Тож люди звернулись до управління юстиції аби міську раду таки  зобов’язали виконати рішення суду. І вже 23 липня Відділ примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції зобов’язав Львівську міськраду виконати рішення суду і негайно зупинити підготовчі роботи.

«Безпечний чи недуже?!»

Тим часом  директор ЛКП «Зелене місто» Святослав Євтушенко запевняє:

«Ми не втомлюємося наголошувати, що майбутній сміттєпереробний комплекс відповідає вимогам Національної стратегії поводження із відходами до 2030 року, яка ґрунтується на найкращих технологіях ЄС. Адже Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР) фінансує лише екологічні та безпечні проекти, тому завод буде абсолютно безпечним для довкілля».

І поки в комунальному підприємстві розповідають про екологічність заводу, люди б’ють на сполох. Адже впевнені, про цей завод не договорюють дуже багато.

А еколог Ігор Муравський взагалі називає цей завод «фейковим». За його словами, на Пластовій хочуть побудувати не завод, а сортувальну лінію для компосту, яка не виключає забруднення хімікатами, адже роздільного сортування у нас не запроваджено.

«Відбиратимуть цінні матеріали, а решту ферментуватимуть для прискореного гниття і далі вивозитимуть під виглядом “компосту” в Грибовичі. Це те саме, що до 2016 року відбувалося на сміттєзвалищі», – переконаний еколог. І додає: « завод має бути сучасним, європейським, відповідати всім нормам та бути безпечним для довкілля і людей. Цей так званий завод хочуть збудувати в місті де проживає велика кількість людей.  Тим більше, на Пластовій є аварійні очисні споруди й підприємства, які викидають у довкілля небезпечні речовини».

Тому, на думку, Ігоря Муравського, спочатку потрібно привести до ладу очисні споруди.

Тим часом, директор ЛКП «Зелене місто» запевняє, місце будівництва на вул. Пластовій, 13 вибрали не випадково. Адже, на їх переконання, ця територія є економічно та технічно обґрунтованою.

«По перше, обране місце будівництва комплексу згідно містобудівної документації Львова є промисловою зоною. Тому, логічно такого роду завод будувати в цій зоні. По друге, жоден населений пункт не хоче, щоб їм на переробку привозили чиїсь відходи. Зокрема, на неодноразові звернення міста, обласна влада так і не змогла допомогти з пошуком необхідної ділянки. Тому й свого часу вирішили шукати територію на краю Львова, що в цілому відповідає чинним державним будівельним нормам. Більше того, таке рішення є економічно обґрунтованим, адже таким чином скорочуються видатки мешканців міста на транспортування відходів. А сусідство з очисними спорудами міста технічно спрощує процедуру підключення комплексу до водовідведення та водопостачання. Крім того, є висновок Міністерства екології та природних ресурсів України про екологічну допустимість будівництва комплексу саме на вул. Пластовій, 13», – переконує директор підприємства.

Так, Міністерство й справді надало такий висновок. Однак сталось це через те, ЛКП «Зелене місто» надало неправдиві відомості оцінки впливу на довкілля – вважає громадський активіст Рустам Курбанов.

«Фахівці міністерства беруть дані у замовника, в даному випадку у ЛКП «Зелене місто» і на підставі цих даних починають здійснювати свої теоретичні дослідження. Я наголошую, теоретичні, тому що на місце ніхто не виїздить. І наскільки правдиві ці дані, настільки «правдивим» буде цей висновок про оцінку впливу на довкілля. До прикладу, в замовленні на отримання оцінки впливу на довкілля по сміттєпереробному заводі ЛКП «Зелене місто» за підписом тодішнього керівника Вадима Ноздрі, зазначило, що не слід враховувати і розраховувати, яким буде вплив на транскордонну співпрацю в результаті забруднення річки Полтва. Ну це ж неправда. Річка Полтва впадає в Західний Буг, а Західний Буг – в польську Віслу, а Вісла впадає в Балтійське море. Але три роки назад, коли формувалось таке завдання, по цьому факту було написано – не враховувати» – розповідає активіст.

Крім того, за словами Рустама Курбанова у підприємстві заявляли, що воду для потреб заводу будуть брати з Полтви, і вона буде настільки чистою, що після її використання нею, до прикладу, можна буде поливати вулиці. Однак тепер у Львівводоканалі кажуть, що не зможуть приймати цей інфільтрат і очищувати його, якщо не буде модернізовано ( відповідно  вкладено кошти) в очисні споруди.

«Обіцяний завод не лише не екологічний, а  й збитковий», – Рустам Курбанов

Рустам Курбанов також наголошує, що сміттєпереробний завод, який так довго обіцяє міська влада є не лише не екологічним, а й  планово збитковим. Більше того, воно й планувалось таким з самого початку. Лише частина сміття буде йти на переробку, решта ж доведеться десь захоронювати. Це саме стосується його проектованої потужності – 250 тис тон в рік. Хоча місто росте, збільшується і вже продукує більше сміття, ніж потужність роками обіцяного заводу.

«Байдуже де, головне щоб у Львові», – Рустам Курбанов

Нагадаємо, на Пластовій здійснюються підготовчі будівельні роботи, фірмою “НВП Шляхбуд”. Минулого року ця фірма виграла тендер на проведення підготовчих робіт. Їх вартість становить більше 40 мільйонів гривень.  А вже 6 лютого цього року був змінений склад засновників у цьому підрприємстві. До складу засновників увійшли зовсім інші структури в тому числі які мають кінцевих бінефіціарів офшорів. А керувати підприємством став Дмитро Ісупов, який має відношення до спонсорів партії «Самопоміч». Про це нам повідомив Рустам Курбанов. Він вважає, що це наочний приклад того, чому завод хочуть збудувати на території міста. Адже тоді влада зможе все контролювати, а відтак і відмивати кошти.

«Скільки ще чекати на завод?!»

Скільки ще чекати на завод – питання радше риторичне. Бо дуже багато питань виникає і  в активістів, і в місцевих жителів, і у екологів.  Та й з досвіду видно, що влада не спішить виконувати обіцяне. Раніше в ЛКП «Зелене місто» нам заявили що в другій половині 2020 року будівництво заводу планують розпочати (терміни можуть дещо коригуватися). Однак, чи можна будувати завод на Пластовій вирішить Феміда. Зрозуміло, якщо сміттєпереробний комплекс збудувати на Пластовій не дозволять, то потрібно буде шукати нову ділянку. А це ще роки обіцянок.

 

Підписуйтеся на сторінку "Діло" у Фейсбук

Коментарі