“Я втомився, я іду”: як 110 років тому мер Львова відрікся від своєї посади

Богдан Скаврон | 05 січня 2021 Життя, Львів
Share Button
Мер міста Львова у 1907-1911 роках Станіслав Цюхцинський, Nowości Illustrowane
“Я втомився, я іду”. Вперше таку фразу промовив 110 років тому на новорічних святкуваннях у ратуші тодішній мер Львова Станіслав Цюхцинський.

У перший день нового 1911 року у львівській ратуші відбулися традиційні урочистості, на яких зібрався весь політичний бомонд — депутати міськради, члени магістрату (тогочасного виконкому) та просто поважні у місті люди. Слово для новорічних привітань надали віце-президенту (заступникові мера) Рутковському, який повплітав у них цілу політичну промову про потребу демократичних змін та відходу консерваторів у столиці Галичини, яка була тоді коронним краєм Австро-Угорщини, та закликав до активнішої діяльності в справі боротьби за автономію.

Як писала 2 січня 1911 року газета Kuryer Lwowski, у відповідь львівський бургомістр Цюхцинський перерахував свої минулорічні досягнення у вигляді інвестицій та набутків, зауважив, що міській владі насамперед варто слідкувати за тим, щоб видатки з бюджету не перевищували надходжень до нього, і заявив, що “не відчуває себе достатньо сильним, щоб продовжувати керувати містом з такими величезними вимогами, які ставить сучасний розвиток міста, і що він із задоволенням поступиться місцем своєму наступнику, воліючи критикувати інших, а не бути критикованим”.

Мер міста Львова у 1907-1911 роках Станіслав Цюхцинський, Nowości Illustrowane

Треба сказати, що 70-річний Цюхцинський так і не виконав свою обіцянку і продовжував чіплятися за посаду ще понад півроку, хоча в міських політичних колах йому пропонували, що, коли він поступиться місцем Юзефу Нойману, то його натомість оберуть послом до парламенту у Відні, проголосять почесним громадянином Львова і дадуть титул “президента міста у відставці”.

До речі, мер Львова Станіслав Цюхцинський за професією був бляхарем і заступив на цю посаду у 1907 році, після передчасної смерті попередника — Міхала Міхальського. У рік свого обрання він відзначав 40-річчя професійної діяльності. Тоді, щоб привітати бургомістра з ювілеєм, до ратуші зійшлися його давні учні, які починали свою бляхарську кар’єру в майстерні Цюхцинського. Колеги по цеху зробили меру вишуканий подарунок – портрет роботи семи майстрів, відчеканений на блясі (на фото 1).

Станіслав Цюхцинський помер трохи більш, ніж через рік після того, як втратив посаду мера — у листопаді 1912 року. Похований на Личаківському цвинтарі.

Підписуйтеся на сторінку "Діло" у Фейсбук

Коментарі