У 2020 році лікування інсульту стане пріоритетним: що треба знати про хворобу

30 жовтня 2019 Здоров'я
Share Button
Ілюстрація з відкритих джерел
Щороку в Україні стається близько 150 тис. інсультів і понад 100 тис. людей помирають від цього захворювання та інших порушень кровотоку в мозку.

Про це інформує пресслужба МОЗ України.

Більшість людей, які вижили після інсульту, впродовж усього життя страждають від його фізичних, когнітивних, психічних та соціально-економічних наслідків, що зумовлює величезний тягар цієї хвороби для сімей, громад та держави.

Як видно із досвіду багатьох країн, якісна медична допомога пацієнтам із гострим мозковим інсультом може істотно зменшити ризик передчасної смерті чи набутої інвалідності.

У 2020 році згідно з законом «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» на всіх рівнях медичної допомоги запрацює Програма медичних гарантій. В неї входять шість видів медичної допомоги: первинна, спеціалізована, госпітальна, екстрена, паліативна та реабілітація.

Лікування інсульту визначено пріоритетом, і тому система стаціонарної інсультної допомоги в Україні потребує серйозного реформування та вдосконалення.

Інсульт – реальна загроза для кожного з нас. Інсульт посідає друге місце у переліку головних причин смерті і є провідною причиною інвалідності в Україні. Це захворювання може спричинити параліч кінцівок, втрату зору, порушення ходи, мови та психічних функцій. Крім того, інсульт різко збільшує ризик розвитку деменції. Особливу тривогу викликає зростання частоти інсульту серед людей працездатного віку: близько третини всіх інсультів виникає у віці до 60 років, і лише незначна частка з тих, хто пережив інсульт, повертається до роботи.

У 2020 році у рамках Програми медичних гарантій, лікування гострого мозкового інсульту оплачуватиметься за підвищеним тарифом за умови, якщо заклад відповідатиме вимогам Національної служби здоров’я України. У закладі повинні бути обладнання для нейровізуалізції (КТ або МРТ), можливість для проведення тромболізису, а також відповідні медичні спеціалісти.

НСЗУ покриє підтвердження діагнозу, лікування та реабілітацію у гострому стані. Для пацієнта послуги будуть повністю безоплатними.

Те, як організована допомога при інсульті, має основоположне значення для забезпечення якості надання медичної допомоги.

Організація невідкладної допомоги при гострому інсульті включає:

  • підвищення обізнаності населення про те, як розпізнати симптоми інсульту;
  • навчання наданню допомоги при інсульті диспетчерів, працівників бригад служби екстреної медичної допомоги, лікарів, які надають допомогу пацієнтам з інсультом;
  • планування розташування інсультних центрів і маршрутів для бригад екстреної медичної допомоги, щоб допомога надавалась максимально швидко;
  • наявність спеціалізованих команд та інсультних блоків, які пройшли сертифікацію;
  • цілодобовий доступ до нейровізуалізації, тобто наявність в закладі МРТ або КТ.

Кожен з нас може мінімізувати ризик виникнення інсульту, скоригувавши спосіб життя: не курити, не зловживати алкоголем, бути фізично активним (понад 150 хв на тиждень) і дотримуватися здорового харчування.

Також до факторів ризику інсульту відносяться підвищений кров’яний тиск (більше ніж 140/90 мм рт.ст. – головна загроза, навіть якщо пацієнт добре почувається), цукровий діабет, миготлива аритмія і високий холестерин. Відповідно, враховуючи це, лікар може рекомендувати пацієнту, як зменшити ризик. Наприклад, контролювати свій тиск.

Часто від поведінки оточення залежить, чи вдасться людині вчасно надати допомогу при інсульті. Якщо ви помітили такі прояви, особливо після епізоду підвищеного артеріального тиску, негайно викликайте екстрену допомогу:

  • людина не може усміхнутися, при цьому зазвичай опускається куток губ;
  • людина не може нормально говорити: вимова нерозбірлива та плутана;
  • людина не може підняти руки вгору або одна рука занадто слабка і не ворушиться;
  • виникає слабкість чи оніміння в правій або лівій частині тулуба та кінцівках.

Іноді інсульт може проявитися лише інтенсивним головним болем.

Читайте також: У жовтні на дифтерію захворіло восьмеро осіб. Як вберегтися від хвороби

Підписуйтеся на сторінку "Діло" у Фейсбук

Коментарі