Дар’я Озерна

Дар’я Озерна

біологиня

Все, що їх не вбиває, робить стійкими. Чим загрожує самовільний прийом антибіотиків

Share Button
Фото: Юра Мартинович
В Україні можна купити які завгодно ліки без рецепту. На жаль. І дуже часто люди купують самі собі антибіотики, аби полікувати застуду чи тривалий кашель.

Чи можна так робити? Ні! Про це розповідає у радіоблозі «ФізКультура» на UA: Радіо Культура знана блогерка та біологинія Дар’я Озерна. «Я знаю все про людське тіло», – стверджує вона. Неконтрольований прийом антибіотиків – це загроза вашому та громадському здоров’ю. А тепер пояснюю, чому.

По-перше, нагадаю, що антибіотики лікують тільки бактеріальні інфекції. Вони безсилі проти вірусу грипу або численних риновірусів, які викликають нежить і гострі респіраторні захворювання.

По-друге, антибіотики бувають різні, адже їх мішені – бактерії – різні. Ви не знаєте, який саме вид бактерії викликає вашу високу температуру, тож не можете прописати собі ліки.

По-третє, неконтрольований і неправильний прийом антибіотиків призводить до розвитку множинної стійкості бактерій до антибіотиків. Це дуже страшна проблема. Що це.

Антибіотики створюють давно, їх масове виробництво розпочалося після Другої світової війни, і з того часу бактерії адаптуються до атибіотиків. Все, що їх не вбиває, робить їх стійкими.

Розробити, випробувати, зареєструвати новий антибіотик займає кілька років. Водночас бактерії можуть розвинути стійкість за один неповний курс прийому антибіотиків і передати свої гени стійкості далі. Так виникає і шириться стійкість бактерій до антибіотиків, ще й стає множинною.

Не можна купувати собі антибіотик останнього покоління, модний, французький і дорогий, аби полікувати якусь застуду. Якщо потім раптом буде серйозний бронхіт чи навіть пневмонія, може статися так, що всі ліки будуть безсилі – бактерії розвинули стійкість.

Насамкінець: антибіотики вбивають і наші хороші бактерії, що живуть в кишківнику.

Чи треба пити пробіотики? У протоколах цього немає. Пробіотики в 42% випадків зупиняють діарею, пов’язану із прийомом антибіотиків, – свідчить метаналіз. Якщо діареї, пити пробіотики не обов’язково.

Головне – не прописуйте антибіотики самі собі, а якщо їх вам прописав лікар, пропийте повний курс і не пропускайте дні.

Будьте здорові!

Підписуйтеся на сторінку "Діло" у Фейсбук

Коментарі