На Львівщині щодня десятки пожеж, влада за збільшення штрафу до 42 тис. грн

27 березня 2020 Життя, Кримінал
Share Button
Фото: ДСНС
Протягом минулої доби рятувальники Львівщини здійснили 99 виїздів на пожежі сухої трави.

Горіння сухої трави зафіксували в Стрийському, Пустомитівському, Золочівському, Жидачівському, Яворівському, Миколаївському, Кам’янка-Бузькому, Городоцькому, Жовківському, Бродівському, Мостиському, Сокальському, Буському, Дрогобицькому, Старосамбірському, Самбірському та Радехівському районах і в містах Львів, Миколаїв, Ходорів, Стрий, Броди, Пустомити, Жидачів, Золочів, Пустомити, Кам’янка-Бузька, Червоноград.

Головне управління ДСНС України у Львівській області нагадує про заборону спалювання сухостою, особливо у вітряну погоду.

«Неконтрольований вогонь при сухій та вітряній погоді швидко поширюється, знищуючи гектари трави, пошкоджує і випалює дерева та житлові будинки! Особливо небезпечним є спалювання сухої трави на полях, через які проходять високовольтні лінії електропередач, поблизу лісових масивів, автозаправних станцій. Швидкість поширення вогню надзвичайно висока, тому локалізувати такі пожежі на відкритих територіях дуже важко. Окрім безпосередньої загрози для здоров’я людини, спалювання листя і сухої трави призводить до такої екологічної шкоди як руйнація ґрунтового шару, адже безпосередньо вигорають рослинні залишки», – пишуть рятувальники.

Фото: ДСНС

Львівські чиновники виступають за збільшення найменшого штрафу за паління трави до 42 тисяч гривень. Штрафувати землевласників, орендарів та посадовців, які могли, але не зупинили порушників. Усе це та багато іншого передбачають зміни до законів, які парламенту запропонував Департамент екології та природних ресурсів Львівської ОДА.

Відповідний проект закону «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення (щодо посилення боротьби з самовільним випалюванням сухої рослинності та її залишків та захисту навколишнього природного середовища)» вже направили Прем’єр-міністру та парламентарям.

Щороку восени і навесні люди масово палять суху траву. Вогонь перекидається на ліс, часом завдає шкоди і господарствам. Разом з травою згорають тварини, комахи, птахи. У повітря з димом підіймаються канцерогени та інші шкідливі речовини, якими ми дихаємо.

«Торік на Львівщині зафіксували понад тисячу пожеж на загальній площі понад 500 гектарів. За день тільки в Жовківському районі пожежники виїжджали гасити поля 19 разів! Наразі закон передбачає штраф для палія – від 170 до 340 грн, а для посадових осіб від 850 до 1190 грн. Проте зловити порушника на місці підпалу дуже важко. Інформаційні кампанії не допомагають. Тому наші фахівці з департаменту екології та природних ресурсів, екологи Львівщини та юристи напрацювали комплексні зміни до закону. Ми скерували їх прем’єру та парламенту», – розповів заступник голови Львівської ОДА Юрій Холод.

Фото: ДСНС

Від початку цього року на Львівщині сталося вже більше 300 пожеж на площі понад 100 га! Притягувати до відповідальності порушників має право наразі лише:

  • Державна екологічна інспекція України та її територіальні органи,
  • громадські інспектори з охорони довкілля,
  • єгері та посадові особи користувачів мисливських угідь, уповноважених на охорону державного мисливського фонду.

«Ми пропонуємо підвищити штрафи, розширити коло осіб, які можуть складати протоколи про адміністративні правопорушення за випалювання сухої трави, а також штрафувати не тільки паліїв, а й тих, хто міг, але не зробив нічого для запобігання правопорушенням у межах своїх повноважень», – каже директор департаменту екології та природних ресурсів Руслан Гречаник.

За неналежне утримання закріплених за ними ділянок, передбачається також,  штрафувати землевласників та землекористувачів.

Також у ЛОДА пропонують, щоб притягувати до адмінвідповідальності за ст. 77-1  (самовільне випалювання рослинності або її залишків) Кодексу України про адмінправопорушення повинні могли посадові особи, уповноважені на те виконавчими комітетами сільських, селищних міських рад, органи внутрішніх справ (Національної поліції), а також органи державного нагляду у сфері пожежної і техногенної безпеки.

Штрафи вимагають збільшити від сорока (42040 грн) до шістдесяти (63060 грн) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і – від вісімдесяти (84080 грн)  до ста (105100 грн) неоподатковуваних мінімумів для посадових осіб.

Підписуйтеся на сторінку "Діло" у Фейсбук

Коментарі