
Про це пише литовський Центр журналістських розслідувань Siena.
Рішення Верховного суду Литви підтвердило, що колишній керівник литовської компанії Eksortus Маріуш Коженевський, дійсно порушив санкції, приховавши інформацію про російське громадянство одного з акціонерів компанії — Сергія Петрова.
Згідно з розслідуванням, компанії Сергія Петрова — серед яких Eksortus, отримували державні контракти на роботи у стратегічних енергетичних проєктах Литви. У документах, поданих для укладення контракту, було зазначено, що акціонерами компанії є литовець Маріуш Коженевський та громадянин Польщі Сергіуш Петрош. Те, що росіянин Пєтров та поляк Петрош — одна і та сама особа компанія приховала.
Сукупна вартість контрактів компанії Петроша-Петрова Eksortus з литовськими атомниками склала маже 200 тисяч євро. Eksortus уклала свій останній контракт з Ігналінською АЕС на суму 77 тисяч євро в 2022 році, коли вже діяла заборона на співпрацю з компаніями з російським капіталом.
Після публікації журналістів LVIV.MEDIA, Служба розслідувань фінансових злочинів Литви (FNTT) наклала штраф на Маріуша Коженевського за порушення санкцій, а саме приховування російського громадянства акціонера компанії Сєргєя Пєтрова. Коженевський не погодився з рішенням і оскаржував його у судах.
Спочатку суд зменшив розмір штрафу з 3300 до 3100 євро, але залишив одне з двох рішень FNTT щодо порушення санкцій. Після цього Коженевський подав апеляцію до Вільнюського суду, а потім — до Верховного суду, стверджуючи, що не знав про російське громадянство свого бізнес-партнера. Однак суди не підтримали його аргументи. У рішенні Верховного суду йдеться про те, що Маріуш Коженевський мав знати про це, адже разом з Пєтровим перетинав литовський кордон, де той використовував свій російський паспорт.
Відтак, Верховний суд підтримав рішення двох попередніх судів і залишив в силі штраф, накладений FNTT. Це рішення є остаточним і не підлягає оскарженню.
Окрім того, Ігналінська АЕС розірвала з компанією Eksortus обидва договори. Наразі ІАЕС та Eksortus судяться у Вільнюському суді щодо визнання договору недійсним.
У липні 2023 року журналісти LVIV.MEDIA з’ясували, що громадяни Росії зберігають контроль над Львівською ізоляторною компанією. Формальною власницею була росіянка Ольга Дубовіцкая, яка отримала естонське громадянство в 2021 році, але зберігала російський паспорт. Вона має спільне майно з Сергієм Петровим, який згодом набув польське громадянство, на ім’я Сергіуша Петроша. Після повномасштабного вторгнення Росії, Пєтров, ставши громадянином Європейського Союзу, продовжував мати частку у львівському підприємстві.
Однак, тоді мер Львова Андрій Садовий, коментуючи ситуацію, заявив, що не має доказів причетності російського бізнесу до львівської компанії і готовий діяти лише після офіційних підтверджень українських органів влади. Садовий зазначив, що директорка ТзОВ “Львівська ізоляторна компанія” Оксана Динік запевнила його, що власниками компанії є громадяни Естонії. До слова, Оксана Динік другу каденцію поспіль є депутаткою Львівської міської ради і входить до фракції об’єднання “Самопоміч” — партії, яку заснував Андрій Садовий.
“Я спілкувався з пані Динік, яка є директором, і яка є депутатом в міській раді Львова. На сьогоднішній день власниками компанії, якій належить ізоляторний завод, є громадяни Естонії, і це підтверджений факт”, — заявив Садовий.
Попри це Верховний суд Литви підтвердив наявність російського громадянства у Сергія Петрова.

Коментарі