Львів
Життя
Політика
Економіка
Кримінал
Розслідування
Війна на Сході
Культура
Спорт
АвтоДіло
РетроДіло
Світ тварин
Трафунки
Здоров’я
Новини
Статті
Фото
Відео
Думка
Редакція
Архів
Актуальні теми:
Новий правопис
Архітектура
Здоров’я
війна на Сході
коронавірус
Актуальні теми:
Новий правопис
Архітектура
Здоров’я
війна на Сході
коронавірус
РетроДіло
Дезертир із радянської армії заради заробітку створив фіктивну військову частину, яка діяла у Львові. Ретро
Богдан Скаврон
|
17 квітня 2022
Упродовж десяти років у колишньому СРСР діяла приватна фірма, яка маскувалася під військовий підзрозділ радянської армії. Її організатором навесні 1942 року став 30-річний старший лейтенант Микола Павленко, який від початку війни нацистської Німеччини проти Радянського Союзу перебував на посаді помічника інженера 2-го стрілецького корпусу. Аферист присвоїв собі звання полковника та почав керувати спершу фіктивним “стройбатом”, а потім цілим Управлінням військового будівництва, аж поки на його зажерливість не звернув увагу один з вільнонайманих працівників у Львові.
Як у Львові готувалися обороняти місто від росіян (фото). Ретро
Богдан Скаврон
|
27 березня 2022
Трохи більш, ніж сто років тому, до Львова підкочувалися орди Червоної армії російських більшовиків. У 1920 році над цілою Європою, як і тепер, нависала загроза від Москви.
Велика війна маленької країни: як українці в Карпатах протистояли союзникам Гітлера. Ретро
15 березня 2022
За півроку до початку Другої світової війни, 15 березня 1939 року, на карті Європи з’явилася нова незалежна держава — Карпатська Україна. Президент цієї країни Августин Волошин заради збереження державності звернувся за протекторатом до Адольфа Гітлера, але отримав відмову. Три дні українські збройні сили чинили опір окупації Угорщиною, ще два місяці - вели партизанську війну.
Втікачі від війни: як Петлюра рятував свою сім’ю за кордоном. Ретро
13 березня 2022
Близько ста років тому, під час лихоліття українсько-радянської війни, голова Директорії Української народної республіки (УНР) Симон Петлюра змушений був переховувати свою родину у польському місті Кракові.
Як галичанки відзначали Міжнародний жіночий день, а галичани топили відьом (фото). Ретро
Богдан Скаврон
|
08 березня 2022
Міжнародний жіночий день 8 березня останнім часом асоціюється зі святом весни, краси та інших атрибутів жіночності. Хоча, як відомо, насправді цей день започаткували європейські феміністки, які хотіли добитися рівних прав із чоловіками.
Захищав Львів та визволяв Київ: історія американського льотчика. Ретро
03 березня 2022
У травні 1920 року вулицями української столиці, звільненої від російських окупантів, пройшов військовий парад перемоги. Переможний наступ на Київ, який проводила армія Української народної республіки за підтримки польських союзників, нарешті закінчився.
Через зажерливість сусіда у Львові обвалився триповерховий будинок. Ретро
Богдан Скаврон
|
20 лютого 2022
Ще понад сто років тому у Львові валилися старі кам’яниці. Причинами цього тоді були різні перебудови та реконструкції власників будинків, неповороткість місцевої влади щодо заходів для порятунку будівлі та захланність сусідів, яким хочеться нажитися навіть на чужій біді. Зрештою, все - те саме, що й зараз.
У Львові збирали гроші на пам’ятник композитору, який міг би конкурувати з монументом Міцкевича. Ретро
Богдан Скаврон
|
13 лютого 2022
Як відомо, відкритий у 1904 році пам’ятник польському поету Адаму Міцкевичу у Львові вважається одним із найкрасивіших у світі. Але мало хто знає, що в той самий час львів’яни, які об’єдналися у “Літературно-мистецьке коло”, створили фонд для спорудження в місті ще одного монумента, який міг бути не менш величним та привабливим, - на честь польського композитора Фридерика Шопена.
Старі галицькі “тролі”: як у Львові українські депутати робили “концерти” у сеймі. Ретро
Богдан Скаврон
|
23 січня 2022
Басові удари гонгу, пронизливі звуки свистків, різкі сигнали автомобільних клаксонів, монотонне дзеленчання електродзвінків — таку какофонію створювали українські посли (депутати) понад сто років тому на засіданнях Галицького крайового сейму у Львові.
На будові в середмісті Львова сторож у бараку робив фальшиві монети. Ретро
Богдан Скаврон
|
09 січня 2022
У 1912 році на невеличкій вуличці Фредра, яка й тепер носить свою давню назву, у середмісті Львова велася масштабна реконструкція. Місцева влада дозволила розібрати давню кам’яницю Леваковських, яка займала більшу частину «парної» сторони вулиці, а на її місці у стилі модернізованого класицизму споруджували відразу три сучасні будинки – під номерами 2, 4 та 4а.
Документи із віднайденого архіву ОУН розповіли про останній бій повстанця Богдана “Бея” Чупіля
Богдан Скаврон
|
26 грудня 2021
Виявлений у жовтні 2021 року поблизу Бережан на Тернопільщині повстанський архів допоміг з’ясувати долю Богдана Чупіля на псевдо “Бей” – референта Служби здоров’я ІІ округи ОУН на Закерзонні.
Куди у Львові понад сто років тому почали ходити в баню. Ретро
12 грудня 2021
На початку грудня 1912 року у столиці коронного краю Австро-Угорщини Галичини реалізували давню мрію львівських гігієністів і відкрили першу громадську лазню.
У Львові діяла зграя російських шпигунів: агент використовував свою маму, коханку та однокласників. Ретро
Богдан Скаврон
|
05 грудня 2021
На початку грудня 1911 року у Львові, Бродах та Кракові відбулися гучні арешти — одразу десять осіб потрапили до суду як звинувачені у пособництві відомому в той час владі Австро-Угорщини російському шпигунові Филимону Стецишину.
Політики-маріонетки: як у Львові почали висміювати місцевих владоможців. Ретро
Богдан Скаврон
|
21 листопада 2021
Задовго до появи популярних у Британії, Європі, а згодом і Росії телевізійних шоу, в яких карикатурні ляльки висміюють відомих політиків (Les Guignols, Spitting Image, Куклы), наприкінці 1911 року у Львові з’явився своєрідний Театр маріонеток, присвячений виключно політичній сатирі. Його творцем та засновником був львівський письменник Ян Петржицький та спеціально організоване для цього акціонерне товариство.
Його називали “малокультурним і грубим”: як у Львові відбувся перший боксерський поєдинок. Ретро
07 листопада 2021
Імпровізований боксерський ринг вперше з’явився у Львові 5 листопада 1911 року. Того дня в одній із найбільших у той час спортивних арен Австро-Угорщини - новозбудованому Палаці спорту на вулиці Зеленій (тепер — спорткомплекс “Динамо”) - відбувався своєрідний “фест”, який проводило місцеве Товариство рухливих ігор. Однією із атракцій цього “прогулянкового концерту”, як називали це дійство, був показовий боксерський поєдинок.
110 років тому у Львові з’явилася одна із найбільш упізнаваних споруд. Фото
Богдан Скаврон
|
03 листопада 2021
Неоготичний костел Ельжбети на Привокзальній площі завжди був окрасою Львова, навіть тоді, коли у радянські часи стояв зачинений та був пристосований під склад. Від 1991 року цей храм належить греко-католицькій громаді і освячений як церква святих Ольги та Єлизавети.
Трощили сейфи, як горіхи: львівські грабіжники “брали касу” із застосуванням новітніх інструментів. Ретро
Богдан Скаврон
|
24 жовтня 2021
Як і сучасні хакери, грабіжники банків та викрадачі чужих заощаджень на початку ХХ століття пильно стежили за всіма новинками науки та техніки. Якщо теперішні зловмисники підбирають електронні ключі та засилають вірусні програми-відмички через Інтернет, то тогочасні “ведмежатники” теж користувалися не тільки грубою силою, розбиваючи металеву скриню кувалдою, але й застосовували витончені слюсарні інструменти і так званий “автоген” — апарат для різання металів.
Смаки давнього Львова: якими ласощами дивували в столиці Галичини кухарі та кондитери. Ретро
Богдан Скаврон
|
17 жовтня 2021
У першій половині жовтня 1908 року у Львові на Виставковій площі та в приміщенні Палацу мистецтв (тепер - кафедра фізичного виховання НУ “Львівська політехніка" у Стрийському парку) відбувалася виставка кулінарного мистецтва, на якій галицькі кухарі та кондитери представляли свої найвишуканіші смаколики.
Замах на начальника держави: як у Львові обстріляли автомобіль владоможців. Ретро
Богдан Скаврон
|
08 жовтня 2021
Сто років тому, в неділю 25 вересня 1921 року, швагро Євгена Коновальця та Андрія Мельника, колишній січовий стрілець та учасник Української визвольної організації (УВО) 21-річний львів’янин Степан Федак, відомий серед приятелів під прізвиськом Смок, біля ратуші у Львові тричі вистрелив у начальника польської держави Юзефа Пілсудського та львівського воєводу Казимира Грабовського. Коли виконавця замаху схопив поліцейський, він вистрелив четвертий раз, поранивши себе у груди.
Перші “комісари Рекси” у Львові: як поліцейські собаки демонстрували свій хист на Кайзервальді. Ретро
Богдан Скаврон
|
04 жовтня 2021
У жовтні 1913 року у Львові на Кайзервальді (теперішня територія парку Знесіння та музею народної культури та побуту імені Климентія Шептицького) відбулися показові виступи службових собак, яких щойно почали використовувати для розшуку злочинців в поліції Австро-Угорщини та інших європейських країн.
1
2
3
4
5
...
»
7