Актуальні теми:

Львівський палац мистецтв запрошує на VІ Всесокільський злет на давніх світлинах і кінохроніці 1912 року

Share Button
У межах читань відбудеться показ кінохроніки 1912 року та виставка літератури, виданої Комісією тіловиховання і спорту імені Івана Боберського НТШ.

3 вересня 2024 року о 18.00 годині у Львівському палаці мистецтв, за адресою вул. Коперника, 17, відбудуться Сьомі наукові читання імені Івана Боберського на тему «Іван Боберський, Степан Гайдучок та інші українці крокують Прагою, або VІ Всесокільський злет на давніх світлинах і кінохроніці 1912 року».

Лектор заходу Андрій Сова – доктор історичних наук, професор, доцент кафедри олімпійської освіти Львівського державного університету фізичної культури імені Івана Боберського; дійсний член та голова Комісії тіловиховання і спорту імені Івана Боберського Наукового товариства імені Шевченка; старший дослідник, старший науковий співробітник відділу новітньої історії Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України.

Модератор – Роман Метельський.

Подія організована у співпраці Комісії тіловиховання і спорту імені Івана Боберського Наукового товариства імені Шевченка, Львівського державного університету фізичної культури імені Івана Боберського, Українського Фотографічного Товариства (УФОТО), Львівського Фотомузею та Львівського палацу мистецтв.

Українсько-чеські відносини в контексті діяльності гімнастичних товариств «Сокіл» у кінці ХІХ ст. – на початку ХХ ст. мали конкретні результати для двох народів. Всесокільські злети у Празі (українські відповідники – здвиг, олімпіада) та подібні урочистості в низці європейських країн перед Першою світовою війною стали символами національного єднання, демонстрації політичної згуртованості і сили поневолених народів.

Участь у цьому та інших подібних заходах такого рівня давала можливість українцям – народові без держави – не лише представити українське сокільство Галичини, а й політично заманіфестувати себе Європі та світові.

Досвід, набутий українськими соколами, зокрема на VІ Всесокільському злеті у Празі 1912 р. (тоді українські соколи не брали участі в спортивних змаганнях та показових виступах), був використаний у майбутньому при укладанні програм українських сокільських свят як у Галичині, так і в діаспорі.

“Завдяки зусиллям Івана Боберського українські соколи брали участь у всесокільських злетах, які проводила Чехословаччина у міжвоєнний період, гідно представляючи світовій громадськості не тільки український сокільський рух, а й історію та прагнення українського народу“, – йдеться у повідомленні.

У межах читань відбудеться показ кінохроніки 1912 року та виставка літератури, виданої Комісією тіловиховання і спорту імені Івана Боберського НТШ.

Підписуйтеся на сторінку "Діло" у Фейсбук

Коментарі