Актуальні теми:

У Львові відбудеться лекція Євгенії Рябчун-Кабарівської “За лаштунками реставрації книг”

29 жовтня 2024 Культура, Львів
Share Button
Львів'яни дізнаються про весь кропіткий процес реставрації унікальних стародруків. Найдавніша книга, яка зберігається у бібліотеці Львівського національного університету імені Івана Франка — рукопис кінця ХІІ століття.

В четвер, 31 жовтня 2024 року о 18.00, у Львівському фотомузеї (Львівський палац мистецтв, вул. Коперника, 17) відбудеться лекція завідувачки відділу наукової реставрації Наукової бібліотеки ЛНУ ім. Івана Франка Євгенії Рябчун-Кабарівської “За лаштунками реставрації книг”.

У фондах Наукової бібліотеки Львівського національного університету імені Івана Франка зберігається понад три мільйони книг, серед них чимало й унікальних стародруків. Аби відновити та зберегти ці рідкісні видання, у 2010 році за ініціативою дирекції бібліотеки було створено спеціальний відділ- відділ наукової реставрації. Щороку тут дають друге життя десяткам давніх книг.

У відділі реставратори працюють з рідкісними виданнями — від першодруків до видань 1945 року. Найдавніша книга, яка зберігається у бібліотеці — рукопис кінця ХІІ століття. Доводилося реставрувати кілька інкунабул (першодрук), одна з них була найдавніша 15 ст 1484 року.

Розпочинається робота з опису та фотофіксації обєкта , що приходить до нас на реставрацію з інших відділів бібліотеки. Далі відбувається процес демонтажу обкладинки та розшивання книги на сторінки і працюємо з кожним аркушем окремо. Саме від кількості сторінок та стану видання залежить тривалість реставрації. Відновити брошуру можна і за тиждень, а щоб відреставрувати стародрук може знадобитися навіть більше року.

Більшість книг що проходять реставрацію сильно-забруднені продовж свого тривалого життя, тож відбуваються процеси очищення. Реставрація – це не євроремонт, а призупинення руйнівних процесів і максимальне збереження автентичних частин та вигляду. Тому навіть будь-які записи, помітки олівцем, чорнилом не видаляються. Вони можуть допомогти дослідникам, адже можуть нести цікаву та корисну інформацію.

Подія організована у співпраці Українського Фотографічного Товариства (УФОТО), Львівського Фотомузею, Наукової бібліотеки ЛНУ ім. Івана Франка та Львівського палацу Мистецтв.

Розголос забезпечують Суспільне Львів, Радіо “Львівська Хвиля”, Сайт про Захід України “Бомок”, Інформаційна агенція “Гал-інфо”, Громадський сайт Львова “Форпост”, інтернет-видання “Площа Галицька” та Фотографії Старого Львова.

До та після події гостинно пригощатиме Кава Старого Львова.

 

 

Підписуйтеся на сторінку "Діло" у Фейсбук

Коментарі