Актуальні теми:

Козицький розповів про переваги та ризики після ліквідації МСЕК

07 листопада 2024 Думка, Львів
Share Button
Президент України Указом від 22.10.2024 постановив увести в дію рішення РНБО України «Щодо протидії корупційним та іншим правопорушенням під час встановлення інвалідності посадовим особам державних органів». Це рішення передбачає масштабний виклик: повністю ліквідувати МСЕК (медико-соціальні експертні комісії) до кінця року.

Як розповідає очільник Львівської ОВА,  рішенню ліквідації МСЕК передувала низка повідомлень про викритих на незаконному збагаченні керівників цих комісій у різних регіонах. Найбільший резонанс у суспільстві викликало затримання керівниці Хмельницького обласного центру медико-соціальної експертизи Тетяни Крупи. Під час обшуків слідчі ДБР знайшли у посадовиці та її сина майже 6 мільйонів доларів готівкою у різних валютах.

Цей випадок продемонстрував рівень корупції та масштаби зловживань в системі і спонукав державу до швидких і рішучих реформ. Однак, рішення, до яких зараз вдається уряд, викликають питання: чи буде нова система прозорою та справедливою?

МСЕК: Як це працює зараз?

Зараз, щоби отримати статус інвалідності, людина має пройти три етапи:

  1. Звернутись до сімейного лікаря, який призначає медичне обстеження та лікування
  2. Отримати висновок лікувально-консультативної комісії (ЛКК). Ці комісії створені при закладах охорони здоров’я, до якого людина звернулась по допомогу і проходить лікування, і складаються з його лікарів. Ця комісія повинна дати свою письмову згоду, що людина потребує статусу і скерувати документ до МСЕК.
  3. Пройти експертизу МСЕК, яка після огляду підтверджує інвалідність у людини.

Як бачимо, зараз діє кількаступенева процедура, яка, однак, не справляється з корупційними ризиками. Особливо під час воєнного стану, коли фальшиві висновки МСЕК стали одним із шляхів ухилення від мобілізації. Річ у тім, що діюча система не має в собі ефективної системи контролю. Медико-соціальні експертні комісії утворюються за рішенням обласних рад, вони ж приймають рішення про призначення і звільнення їх керівників.

Що пропонує перехід до нової моделі?

  • На обговоренні — проєкт Закону «Про внесення змін до деяких Законів України щодо впровадження оцінювання повсякденного функціонування особи». Законопроєкт передбачає створення на базі кластерних медичних закладів нових експертних комісій з оцінювання повсякденного функціонування особи (ЕКО ПФО), що замінять МСЕК. Проте новий підхід викликає наступні питання:
  • Корупційні ризики. Нові комісії підпорядковуватимуться місцевим громадам, що може призвести до нерівномірних підходів до надання інвалідності в лікарнях різних міст і регіонів. Така розрізненість підвищує ризик зловживань, особливо враховуючи відсутність загальної вертикалі контролю.
  • Конфлікт інтересів. Лікарі, які будуть працювати в ЕКО ПФО, призначатимуться керівниками медичних закладів. Це створює потенційний конфлікт інтересів: лікарі, які надавали первинні діагнози, можуть бути тими ж, хто встановлює інвалідність.

Чи готові територіальні громади до нової відповідальності?

Законопроєкт фактично пропонує передати функцію визначення інвалідності закладам охорони здоров’я, які підпорядковані органам місцевого самоврядування. Можна спрогнозувати, що корупційний попит на статус людини з інвалідністю при цьому не зникне. Чи готові лікарі та їхні керівники по всій вертикалі, аж до голів громад, відповісти на цей виклик — питання відкрите.

Територіальні громади повинні бути залучені не лише в процес визначення інвалідності, але й у створення умов для адаптації таких осіб у суспільстві. Це означає, що громадам слід нести відповідальність за:

  • Забезпечення прозорості в процесі визначення інвалідності. Підвищення рівня підзвітності громад і впровадження механізмів контролю з боку департаментів охорони здоров’я адміністрації чи Міністерства охорони здоров’я зменшить ризики корупції на місцях.
  • Організацію інклюзивного середовища. Органи місцевого самоврядування повинні нести відповідальність за створення для людей з інвалідністю безпечного  та комфортного середовища. Тим більше, що внаслідок війни таких людей стає значно більше. Якщо ти будеш готовий відповідати за надання статусу інвалідності, то будь готовий і створити умови для таких людей.

Висновки та перспективи реформи

Реформа МСЕК може стати важливим кроком на шляху до прозорішого та соціально орієнтованого підходу до визначення інвалідності. Проте успіх реформи залежатиме від:

  1. Чіткої вертикалі контролю. Введення регіональної підзвітності дозволить забезпечити кращий нагляд за новими комісіями.
  2. Підвищення ролі громад. Територіальні громади мають нести відповідальність не лише за роботу ЕКО ПФО, але і за створення інклюзивного середовища та забезпечення соціальної адаптації осіб з інвалідністю.

Перехід до соціальної моделі і спільна відповідальність держави і громад здатні забезпечити нові можливості для людей з інвалідністю в Україні, наблизивши нас до європейських стандартів інклюзії та рівності. Реформа може принести чимало позитивних змін, але лише за умови мінімізації ризиків. В іншому випадку хаос і непрозорість можуть ще більше ускладнити доступ людей з інвалідністю до необхідної підтримки.

Підписуйтеся на сторінку "Діло" у Фейсбук

Коментарі