Правоохоронці розслідують використання гуманітарної допомоги, яка надійшла в академію у 2022-2023 роках, організацію харчування курсантів тощо.
Підставою провадження стало звернення до поліції голови Тимчасової слідчої комісії з питань розслідування можливих фактів порушення законодавства України у Міністерстві оборони України, Збройних Силах України, інших утворених відповідно до законів України військових формуваннях, правоохоронних органах спеціального призначення, посади в яких комплектуються військовослужбовцями. Очолює цю комісію народна депутатка, членка депутатської групи “Партія “За майбутнє” Анна Скороход.
Раніше ця депутатка обурювалася розмірами зарплат військовослужбовців академії, повідомляє “Еспресо.Захід”.
“Про відкриття кримінального провадження львівською поліцією за зверненням Анни Скороход нам стало відомо з ухвал Франківського районного суду. Суд, надаючи слідству доступ до документів академії, цитує заяву депутатки. Серед звинувачень Скороход на адресу академії, зокрема, твердження, що навчальний заклад не надав звіт про використання отриманої в 2022-2023 роках благодійної допомоги з 1597 найменувань на загальну суму 137,9 млн грн. Це – транспортні засоби, генератори, медикаменти, одяг, харчові продукти, сигарети, будівельні матеріали, БПЛА тощо. За даними голови ТСК, академія отримала як благодійну допомогу 59 транспортних засобів, з яких 26 легкових автомобілів“, – йдеться у матеріалі.
Водночас в Академії стверджують: усі документи Тимчасовій слідчій комісії було надано і заявляють про її упередженість.
“Благодійну допомогу на вказану суму за різними переліками та найменуваннями академія насправді отримувала. Власне, інформацію про це і саме з такою сумою академія якраз і надала до тимчасової слідчої комісії. Були надані також усі підтверджуючі документи стосовно усіх найменувань, включно з автомобілями, – каже “Еспресо.Захід” речник Національної академії сухопутних військ Антон Миронович. – Академія отримувала різні автомобілі – від легкових до автобусів. Вони були прийняті згідно з актами, є усі документи, усі стоять на обліку, певна кількість з них була передана для укомплектування інших військових частин для виконання завдань за призначенням. Ті автомобілі, які залишились в академії, введені в експлуатацію та є штатними транспортними засобами, вони обслуговуються, та експлуатуються для забезпечення життєдіяльності навчального закладу”.
Речник Академії також уточнив, що транспорт, який вони отримали як гумдопомогу – переважного має 20-25 років, хоча були автомобілі, випущені у 80-х роках, тож спеціалістам академії часом доводилось докладати надзусиль, аби поставити ці автівки “на колеса”.
“Є керівні документи Міністерства оборони щодо постановки транспортних засобів на облік. Відповідно до них, посадові особи, а не конкретні фізичні особи, відповідають за їхнє зберігання та експлуатацію”, – зазначив Антон Миронович.
Що кажуть в академії на претензії про неякісне харчування
Ще одна претензія ТСК – начебто неякісне харчування курсантів. “Для перевірки фактів та обставин неякісного харчування та постачання продуктів 19.03.2024 року виїзною Тимчасовою слідчою комісією в межах академії проведено анонімне опитування серед курсантів. Серед численних скарг курсанти звернули увагу на їхнє харчування низькоякісними продуктами, термін придатності яких закінчився”, – йдеться у тексті ухвали суду. Зокрема, комісія стверджує про виявлення сиру та масла, у якому молочні жири були замінені рослинними.
“Ми не можемо чітко сказати, що було виявлено ТСК, тому що відбирали проби окремі члени ТСК. Адже, імовірно, відбір проб відбувався з порушеннями, вони робили це самі, без спеціального обладнання, з порушенням процедури. Залишається таємницею, в якій саме лабораторії проводилося дослідження відібраних зразків, і, взагалі, чи були це саме ці зразки, – каже Антон Миронович. – При цьому всі продукти, які надходять для організації харчування особового складу академії, поставляються в межах тих договорів, які укладає безпосередньо Міністерство оборони. Академія сухопутних військ приймає продукти харчування відповідно до цих договорів на підставі сертифікатів якості, які надають постачальники. У нас немає підстав не приймати певні продукти, якщо є сертифікати якості. Безперечно, якщо при візуальному огляді представники нашої продовольчої служби бачать, що порушена упаковка, чи що термін придатності вийшов, такі продукти не приймають”.
При цьому, за словами речника, вартість триразового харчування з необхідним обсягом калорій на одного військовослужбовця на день – лише 112 грн.
“Наші кухарі докладають максимум зусиль, щоб їжа для військових була якісною, смачною, а порції були повномірні. Безперечно, якщо хтось у цьому дуже зацікавлений, він завжди поскаржиться. Ми на всі скарги реагуємо адекватно, якщо є потреба – вживаються заходи. Але на сьогодні такої високої якості харчування як в Національній академії сухопутних військ напевно немає більше у Збройних силах. Переконаний, і вдома так не кожен може собі дозволити”, – каже він.
В Академії досі не отримували звіту ТСК про виявлені порушення
Попри те, що Тимчасова слідча комісія і, зокрема Анна Скороход, періодично повідомляють про виявлені порушення в академії сухопутних військ, у навчальному закладі досі звіту про виявлені порушення від ТСК не отримували.
“В судових ухвалах чітко прописано, що розслідується кримінальне провадження за зверненням голови ТСК до поліції. Але сам текст ухвали лише цитує звернення Скороход. Це не констатація факту правопорушення, а лише надання правоохоронцям дозволу на перевірку обґрунтованості заявлених Анною Скороход звинувачень на адресу академії, – наголошує Антон Миронович. – Це в жодному разі не можна розглядати як результат роботи ТСК. Адже звіт ТСК затверджується постановою Верховної Ради. Наскільки мені відомо, такого документа ще немає. Відтак, інформація, яка надійшла до правоохоронних органів і оприлюднена в судовій ухвалі, є винятково позицією голови ТСК, можливо, ще когось з окремих членів, але точно не усієї ТСК. І точно це не звіт ТСК, який розглядав український парламент”, – каже Антон Миронович.
При цьому, в Академії вважають, що з перших днів своєї роботи стосовно академії сухопутних військ окремі члени ТСК, зокрема її голова – Анна Скороход та заступниця – Юлія Яцик, демонструють упередженість і заангажованість.
“Один із промовистих прикладів, який створив негативний резонанс стосовно академії і взагалі ЗСУ – спекулятивна інформаційна кампанія щодо отримання військовослужбовцями Національної академії сухопутних військ грошового забезпечення. Там назвали абсолютно зманіпульовані цифри та факти. Розміри грошового забезпечення були завищені. Це було викладено у публічну площину і викликало негативний резонанс. При цьому що ці заяви не відповідали дійсності. Є й інші факти, де ці люди, які мають депутатські мандати, маніпулюють, спекулюють та намагаються дискредитувати не лише наш навчальний заклад, але і загалом Збройні Сили України, військове командування, керівництво Міністерства оборони України. Також ці дії вносять певний розбрат у військове середовище та породжують недовіру суспільства до військових”, – каже речник Академії.
Коментарі