
Як пише Leopolis.news, слідство у цій справі вважає, що привласнення коштів на суму 58 млн грн під час реалізації даного проєкту здійснили посадові особи ЛКП «Зелене місто» та комерційної структури. А також – що йдеться про міжнародні кредитні кошти, які були надані Європейським банком реконструкції і розвитку.
Кілька десятків мільйонів заплатили за нову проєктну документацію, якої не існувало
У січні цього року міський голова Львова (в білій будівельній касці), з виглядом господарника, у якого все під контролем, розповідав на камеру, що сміттєпереробний завод у Львові готовий на 80% і запрацює вже до кінця року. Того ж місяця львівська поліція відкрила кримінальне провадження, яке (якщо слідство буде результативним) найімовірніше викличе широкий суспільний резонанс та зведе нанівець усі подальші подібні зусилля бодай якось піаритись на темі «єдиного заводу в Україні по переробці відходів» (визначення Андрія Садового) .
Мова – про кримінальне провадження за № 42025140000000011 від 14.01.2025 року за ч. 4 ст. 191 КК України, слідство у якому здійснює слідчий відділ розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності СУ ГУ НП у Львівській області за процесуального керівництва Львівської обласної прокуратури.
Як вбачається з ухвали Галицького районного суду Львова від 18.03.2025 року, цю справу було відкрито за фактом ймовірного привласнення представниками одного із Товариств за попередньою змовою із посадовими особами ЛКП міжнародних кредитних коштів ЄБРР в ході виконання умов договору відносно робіт «Будівництво муніципальних потужностей для механічної та біологічної переробки твердих побутових відходів (фаза 1) у м. Львові».
У ході досудового розслідування було встановлено, що у рамках вказаного договору, укладеного 18.05.2021 року з представництвом польської фірми, передбачалось розроблення підрядником проєктно-кошторисної документації стадії «П» та «ТЕО». Вартість розроблення проєктно-кошторисної документації становила 1,4 млн євро (60 млн грн).
Слідство також встановило, що перед укладенням цього договору на замовлення ЛКП було розроблено аналогічну проєктно-кошторисну документацію, яка виконувалась ТОВ. Вказану документацію посадовими особами комунального підприємства було передано підряднику.
Однак у подальшому, з метою привласнення коштів, було укладено договір від 29.10.2021 року з ТОВ – на корегування раніше розробленої проєктно-кошторисної документації (стадії «П» та «ТЕО»). Попри те, що контрактом передбачалось виготовлення нової документації. В рамках виконання вказаного договору ТОВ надало послуги з корегування проєктно-кошторисної документації, вартість яких становила 2 млн грн.
У вересні 2023 року за відкориговану проєктно-кошторисну документацію (стадії «П» та «ТЕО») посадовими особами ЛКП було здійснено оплату на суму 60 млн грн за нібито розроблення нової документації, фактична вартість якої становила 2 млн грн.
Таким чином, вважає слідство, посадові особи ЛКП та комерційної структури здійснили привласнення коштів шляхом оплати за фактично не надані послуги з розроблення нової проєктно-кошторисної документації, що призвело до нанесення збитків місцевому бюджету на суму 58 млн грн.
Ухвала Галицького райсуду Львова, у якій викладено дані відомості, стосується розгляду клопотання слідчого про надання дозволу на тимчасовий доступ до речей та документів у кримінальному провадженні (йдеться про доступ з можливістю вилучення до низки оригіналів документів, зокрема, до контракту від 18.05.2021 року з усіма додатками та додатковими угодами, до документів щодо проектування та будівництва заводу).
Деякі факти про проєктну документацію, яка зацікавила слідство
Контракт на будівництво заводу з механіко-біологічної переробки ТПВ у Львові, як відомо, у 2021 році був укладений між ЛКП «Зелене місто» та польською компанією «Control Process».
Щодо проєкту будівництва сміттєпереробного заводу, то розроблення такої документації ЛКП «Зелене місто» забезпечило на виконання рішення виконкому Львівської міської ради.
Для цього у 2018 році ЛКП «Зелене місто» провело держзакупівлю, предметом якої було «Розроблення проектної (проектно-кошторисної) документації в межах стадій «ТЕО» та «П» для будівництва механіко-біологічного комплексу з перевантаження та переробки твердих побутових відходів, та проведення державної експертизи проекту». За її результатами було укладено договір з переможцем: ТОВ «Інститут проектування «Комфортбуд», загальною вартістю 4,4 млн грн.
Наприкінці 2019 року у мерії заявили, що проєкт будівництва майбутнього сміттєпереробного заводу у Львові пройшов комплексну державну будівельну експертизу та отримав позитивний експертний звіт.
З відкритих джерел також відомо, що подальше коригування проєктно-кошторисної документації для будівництва заводу теж було виконане ТОВ «Інститут проектування «Комфортбуд» – у 2022 році, на замовлення ЛКП «Зелене місто».
Зауважимо також, що у період: серпень 2021-травень 2024 року посаду керівника ЛКП «Зелене місто» обіймав Тарас Калужний, який раніше – у 2014-2016 роках – працював в компанії «Control Process». Під керівництвом Тараса Калюжного завод добудували на 70 відсотків.
Нагадаємо: даний проєкт в основному фінансує банк ЄБРР, де 10 млн євро – це ґрант, який банк ЄБРР виділив як безповоротну допомогу місту. Крім того, частина фінансування – це кредит від ЄБРР. Попередня вартість проєкту становить 35 млн євро. Кінцева може становити до 50 млн євро.
Про ще одну справу, яка могла б пролити світло на здорожчання проєкту
Міський голова Львова, як відомо, таку кінцеву вартість пояснював здорожчанням обладнання для сміттєпереробного заводу. Водночас, якщо «сміттєва» справа про збитки бюджету на 58 мільйонів правоохоронцями буде розслідувана успішно, вималюється, скоріше за все, зовсім інша картина та причини здорожчання.
Доповнити цю картину могли б й інші результативні розслідування. Зокрема, у кримінальному провадженні № 72023141100000011 від 28.08.2023 року за ч. 5 ст. 191 КК України, яке перебуває у провадженні Територіального управління БЕБ у Львівській області.
У ході слідства у цій справі (як вбачається з ухвали суду) було встановлено, що службові особи ЛКП «Зелене місто», діючи за попередньою змовою групою осіб, під час укладення договорів щодо проведення експертизи проєктно-кошторисної документації на будівництво сміттєпереробного заводу та виготовлення робочого проекту підготовчих робіт по об’єкту «Будівництво механіко-біологічного комплексу з перевантаження та переробки твердих побутових відходів на вул. Пластовій, 13» «вчинили розтрату коштів бюджету розвитку спеціального фонду міського бюджету м.Львова в особливо великих розмірах».
Йдеться, зокрема, про те, що значні суми бюджетних коштів було зайво витрачено на здійснення закупівель робіт з експертизи проєктної документації на будівництво сміттєпереробного заводу.
Замість епілогу
У числі інших нових справ, що пов’язані з «витівками» підлеглих Садового, та про які відомо з судового реєстру – кримінальне провадження за № 42025140000000021 від 21.01.2025 року за ч. 5 ст. 191 КК України, досудове розслідування у якому здійснює слідче управління ГУ НП у Львівській області. Стосується ця справа привласнення коштів на суму понад 1 млн грн посадовими особами «Львівводоканалу».
За версією слідства, кошти було привласнено у 2022 році, коли ЛМКП закупило в комерційної структури 38 дизель-генераторних станцій на загальну суму 20,346 млн грн.
Водночас слідство з’ясувало, що ЛМКП за результатами закупівлі було, зокрема, поставлено «не такі» генератори (меншої потужності, інших моделей), які не відповідали умовам договору, тендерній пропозиції учасника та технічним вимогам тендерної документації, що призвело також до матеріальної шкоди (збитків) підприємству на загальну суму 3,5 млн гривень.
ЛМКП «Львівтеплоенерго» в грудні 2024 року стало фігурантом двох кримінальних проваджень, що також пов’язані з зловживаннями під час держзакупівель. За № 42024142080000130 за ч.4 ст.191КК України, слідство у якому здійснює слідче відділення відділу поліції № 1 Львівського районного управління поліції № 2 ГУ НП у Львівській області (у якому встановлено, що службові особи ЛМКП здійснили розтрату коштів вказаного підприємства шляхом зловживання своїм службовим становищем, під час проведення закупівель, в умовах воєнного стану). А також – фігурантом кримінального провадження № 72024142100000046 за ч.5 ст.191 КК України, досудове розслідування у якому проводить ТУ БЕБ у Львівській області.

Коментарі