
Про це ідеться у повідомленні пресслужби прокуратури Львівщини.
Даний об’єкт архітектури взято на державний облік постановою у 1963 році та з 1997 року є власністю однієї із релігійних організацій.
Прокуратура встановила, що власником пам’ятки архітектури протягом розумного строку не укладено охоронний договір з профільним Департаментом облдержадміністрації. Об’єкти, що знаходяться на території заповідника, фактично позбавлені належного правового захисту та потребують забезпечення збереження їх автентичності.
Вищевказані порушення стали приводом для пред’явлення прокурорами відповідного позову до суду, який задоволено.
На сьогоднішній день рішення суду виконано, відповідачами у справі порушення пам’яткоохоронного законодавства усунуто та укладено охоронний договір з Департаментом ЛОДА.
Об’єкт культурної спадщини національного значення «Церква василіан з келіями» XVIII ст. розташована на території Пліснеського археологічного комплексу у с. Підгірці Золочівського району.
Власником церкви Святого Онуфрія та келій василіанського монастиря у с. Підгірці від 1997 року є релігійна організація «Монастир Благовіщення провінції отців василіян Найсвятішого Спасителя в Україні УГКЦ в Підгірцях». Сільська рада також передала у 2023 році релігійній організації земельну ділянку. Монастир пояснював неможливість укладення охоронного договору відсутністю технічних паспортів на монастирський комплекс.
За легендою, цей монастир існує ще з княжих часів біля городища Пліснесько. Його у ХІІ ст. заснувала белзька князівна Олена Всеволодівна, але 1241 року зруйнували монголи. Сучасні археологи встановили, що в часи існування вже християнського Пліснеська там було дві монастирські і чотири парафіяльні церкви. А до хрещення місцевих мешканців із VII ст. там було язичницьке капище.
У XVII ст. церкву і монастир відновили за сприяння дідича села Станіслава Конєцпольського, що засвідчували напис біля царських воріт у церкві, а також портрети Карла Радзивілла, Вацлава Жевуського та його дружини Анни з князів Любомирських. В монастирі зберігалася колекція стародруків.
Теперішні будівлі звели у стилі бароко у 1706-1750 роках, а над дверима церкви розмістили згадку про першу фундаторку монастиря – княжну Гелену. Радянська влада розформувала монастир і влаштувала у ньому туберкульозну лікарню, як і в Підгорецькому палаці. У 1991 році святиню передали монахам-василіянам, які займаються її відновленням.

Коментарі