Більшість нових назв вулиць обрали самі громади, частину запропонували члени робочої групи з питань декомунізації, яка діє при Львівській ОВА. Зокрема, змінено назви ще 122 топонімів, ідеться у повідомленні Львівської ОВА.
«Відповідно до вимог закону, ми завершили річну роботу з очищення публічного простору: на Львівщині більше не лишилося жодного памʼятника окупанту, а якщо десь ще є вулиці з ідеологічно ворожими назвами, ми просимо громади оперативно виправляти ситуацію. Як називається вулиця, де ми живемо, де ходить у школу наша дитина, — дуже важливо. Все, що оточує нас змалечку, визначає нашу свідомість. Ми любимо те, серед чого дорослішаємо і усвідомлюємо себе. Тому українські діти мають змалку знати українських героїв і справжню історію своєї батьківщини», — зазначає голова робочої групи з питань декомунізації при Львівській ОВА Андрій Годик.
Серед обраних громадами назв вулиць багато на честь сучасних українських героїв. Проте також вшанували визначних осіб національно-визвольної боротьби у 20 столітті, вояків УПА, духовенство переслідуваної більшовиками УГКЦ, визначні події новітньої української історії.
«Буквально минулого тижня на наш запит щодо назв вулиць, які підлягають декомунізації, відповіло державне підприємство «Національні інформаційні системи», яке узагальнює всю інформацію щодо топонімії, а також вносить актуальні зміни. Тому кількість окупаційних топонімів, які потрібно було оперативно змінити, різко зросла», — каже директор департаменту комунікацій та внутрішньої політики Львівської ОДА Юрій Горун.
Обовʼязок завершити декомунізацію публічного простору населених пунктів на начальників ОВА поклав Закон України «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії». Від 27 липня 2023 до 27 січня 2024 року він зобовʼязав змінити топоніми та демонтувати радянські памʼятники самі громади. Якщо місцеве самоврядування не справилося з цим завданням шляхом громадських слухань, консультацій з жителями і прийнятими рішеннями сесій місцевих рад, до 27 квітня своїм розпорядженням змінити топоніми чи демонтувати памʼятники міг голова громади. Від 27 квітня до 27 липня такі повноваження перейшли до начальників ОВА.
Тож аналогічними розпорядженнями цими днями змінили сотні радянських і російських топонімів начальники більшості обласних військових адміністрацій по всій Україні.
Переглянути список усіх оновлених топонімів на Львівщині можна за посиланням: https://docs.google.com/document/d/1pSvQpybAmqlUJ9DhH_LeuwqXFWv1sOGBQhp5Kg3frn8/edit
Коментарі